Magazin

Türklerin tercihi aşk evliliği

Türklerin tercihi aşk evliliği

Evliliğe hazırlanan çiftler üzerinde yapılan bir araştırma, Türkler'in aşk evliliğini mantık evliliğine yeğlediklerini ortaya koydu. Araştırmada gençlerin, "iki gönül bir olunca samanlık seyran olur" anlayışıyla, evlilikte ekonomik nedenleri fazlaca önemsemedikleri de belirlendi.

Psikolog Davut İbrahimoğlu'nun İstanbul'da 240'ı bekar, 54'ü boşanmış, 3'ü dul toplam 298 kişi üzerinde yaptığı araştırma, evlilik kararında ve evlilikte sevgi-aşk faktörünün özellikle gençlerde çok yüksek olan öneminin, ileri yaşlarda ise giderek azaldığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre evlilikte sevgi ve aşk motifleri en çok 25-28 yaş grubunda yoğunlaşıyor. 20 ve daha alt yaştakilerin yüzde 8'i evlilikte sevgi ve aşkın çok önemli olduğunu belitirken, bu oran 21-24 yaş grubunda yüzde 34'e, 25-28 yaş grubunda ise yüzde 35'e yükseliyor.

Ailenin kuruluş ve mutluluğu için sevgi ve aşka önem verenlerin oranı daha üst yaş gruplarında ise giderek düşüyor.

Söz konusu oran 29-32 yaş grubunda yüzde 10, 37 ve daha yukarı yaştakilerde yüzde 12 düzeyinde bulunuyor.

EVLENME YAŞI YÜKSELDİ

Evlenmelerin 21-28 arasında yoğunlaştığını bulgulayan araştırma, Türkiye'de evlenme yaşının yükseldiğini gösteriyor. Buna etki eden faktörlerin başında eğitim düzeyinin yükselmesi ve ekonomik gelişmişlik geliyor.

Evlenmede ailenin etkisinin giderek azaldığı da araştırmanın dikkat çekici bulguları arasında yer alıyor. Aile isteğine çok önem verenler 21-28 yaş grubunda yoğunlaşıyor; bu oran yaş ilerledikçe düşüyor. Araştırma çocuk edinme süresinin artık 2 yıldan sonra başladığını ortaya koyuyor.

Toplam deneklerin yüzde 43'ü evlilikte ekonomik nedenlerin önemli olmadığını dile getirirken, yüzde 40'ı kısmen önemli olduğunu, yüzde 17'si ise çok önemli olduğunu vurguluyor.

Araştırma özellikle gençlerde ekonomik nedenlerin önem taşımadığını gösteriyor.

BAŞARILI EVLİLİK İÇİN UZMAN UYARILARI

İbrahimoğlu, "iyi, başarılı, sağlıklı ve mutlu bir evlilik için yapılması gerekenler"i şöyle sıraladı:

- Hayat şartları, ekonomik, psikolojik ve diğer faktörleri göz önünde bulundururlarsa evlilik için en uygun yaş kızlar için 25 ve erkekler için 28'dir.

- Evlenmeden önce ve sonra eşlerin birbirini tanıma amacıyla psikolojik danışmanlık hizmetlerinden faydalanması yararlıdır.

- Başarılı bir evlilikte düşünce ve duyguların gelişmesi ve psikolojik olgunlaşma en önemli etkendir.

- Düşünce tarzı eşlerin evlilik hayatında çok önemli bir konu olmakta, bireyin hayat felsefesi bu temelin üzerine kurulmaktadır.

- Gençlerin evliliğe başlamadan, yaşamın bir çok önemli konularında aynı düşünceyi paylaşmaları gerekmektedir.

- Cinsellik konusu evlilik hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Eğer eşler arasında cinsel doyum olmazsa, mahrumiyet ve umutsuzluğa neden olacaktır. Özellikle erkeğin cinsel ilişkide eşinin kişiliğine ve isteklerine çok önem vermesi, mevcut farklılıkları konuşarak ortadan kaldırması gerekmektedir.

- Verilen öneriler uygulandığı takdirde ailenin ruh sağlığı korunmakta, mutlu ve huzurlu bir evlilik gerçekleşmektedir.
Yayın tarihi: 04.06.2002
300
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.