Magazin

Türklerin cinselliği 'orta'

Türklerin cinselliği 'orta'

Chicago Üniversitesi'nin 29 ülkede 40 ila 80 yaşları arasındaki 27 bin 500 erkek ve kadın üzerinde yaptığı araştırmada, olgun Türklerin cinsel yaşamının "ortalama" olduğu ortaya çıktı.

İlaç şirketi Pfizer'ın sponsorluğuyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, cinsel yaşamlarından en çok mutlu olan olgun kişilerin Avusturya, Kanada ve ABD gibi Batılı ülkelerde yaşıyor. Bu ülkeleri Fransa, İsveç ve Meksika'nın izlediği bildirildi.

Türkiye'deki olgun kişiler ise İsrail, Brezilya ve İtalyanlar gibi cinsellikten "ortalama bir tatmin" duyuyor. Çarşamba günü açıklanan araştırma, cinsel yaşamlarından en mutsuz olanların ise Japonya ve Tayvan'da yaşadığını ortaya koydu.

"EŞİTLİK HALİNDE KEYİFLİ"
Araştırmanın başında bulunan Sosyolog Edward Lauman, araştırmanın en önemli sonucunun, "kadın erkek eşitliğinin olduğu ülkelerde olgun insanların cinsellikten daha çok keyif aldıklarının ortaya çıkması" olduğunu söyledi.
Lauman, erkek egemen toplumlarda kadınların cinsellikten aldığı hazın da düşük olduğunu belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN KOVULDULAR
29 ülkede araştırma yaptıkların belirten Lauman, bu ülkelerde Hristiyanlık, Yahudulik, İslamiyet, Budizm ve diğer Asya dinlerine inanan ya da ateist olduklarını söyleyen pek çok farklı kültür grubundan kişilerle görüştüklerin söyledi.

Lauman, diğer ülkelerde çok sayıda Müslüman ile görüşme fırsatı elde etmelerine rağmen, ne tür sorular sordukları ortaya çıkınca Suudi Arabistan'dan kovulduklarını belirtti.

ÜÇ OLGUN KADINDAN BİRİNİN CİNSEL SORUNLARI VAR
Araştırma sonuçlarına göre ayrıca, dünya genelinde, her üç olgun kadından birinin cinsel problemler yaşadığı ortaya çıkıyor. Araştırma ayrıca günlük hayatlarında mutlu olan kişilerin cinsel hayatlarında da mutlu olduğu sonucunu ortaya koyuyor.

Batı ülkeleirndeki her üç erkek ve kadından ikisi cinsel yaşamlarının "fiziksel ve duygusal açınadan tatmin edici" olduğunu söylerken erkeklerin yarısı, kadınların ise üçte biri cinselliğin "hayatlarında olağanüstü önemli bir yerde bulunduğunu" belirtti.

Orta Doğu ülkelerinde olgun erkeklerin yarısı, kadınların ise yüzde 37'si cinsel hayatlarından mutlu olduklarını söylerken Doğu Asya ülkelerinde yaşayan ve erkeklerin sadece üçte biri mutlu bir cinsel hayatları olduğunu ifade etti.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 19.04.2006
498
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.