Magazin

Türklerin cinsel performansına tam not

Türklerin cinsel performansına tam not

Türkler, dünya seks araştırmasında yılda 105 ilişkiyle üst sıralar zorlarken, partner değiştirme sayısında 5'inci oldu.

Prezervatif firması Durex`in araştırmasına göre, dünyada en fazla sayıda değişik partnerle, en gençyaşta en çok cinsel ilişkiye girenler Amerikalılar. Türkler, ilişki sayısında ortalarda, partner sayısında üst sıralarda yer alıyor.

Durex`in 28 ülkede 18 bin 500 kişi üzerinde yaptığı ve 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde yayımlanan yıllık araştırmada, geçen yıl 96 olan dünyada cinsel ilişki sayısı ortalaması bu yıl 97`ye yükseldi.

Araştırmaya göre, Amerikalılar 16 yaşlarında cinsel hayata başlıyor, yılda ortalama 14 farklı kişiyle birlikte oluyor ve 124 kez cinsel ilişkiye giriyorlar.

Cinsel ilişki sayısında ABD'liler birinci

Cinsel ilişkiye girme sıklığında Amerikalılar birinci sırada yer alırken, onları Yunanlılar izliyor.

Araştırmaya göre, Amerikalılar yılda 124, Yunanlılar 117, Hırvatlar ve Güney Afrikalılar 116, Yeni Zelandalılar 115, İtalyanlar 111, Fransızlar, İsrailliler ve Ruslar 110, İngilizler 107, Almanlar, Macarlar ve Türkler 105 kez cinsel ilişkiye giriyor.

Listenin alt sırasında, yılda 36 cinsel ilişkiyle Japonlar yer alıyor.

Partner sayısı'nda 5'inciyiz

Araştırmaya göre, cinsel ilişkide partner sayısında ABD 14.3 ile yine birinci, Fransızlar 13.2 ile ikinci, Türkler 10.5 ile beşinci sıraya yerleşirken, listenin altında 2.1 ile Çin yer alıyor.

Partner sayısında, 28 ülke üzerinden yapılan araştırmanın dünya ortalamasıysa 7.7 olarak belirtildi.

Cinsel ilişkiye başlama yaşı

Cinsel ilişkiye başlama yaşında ABD en genç 16 yaş ile listenin başına yerleşirken, onu 16.6 yaş ile Almanya, 16.7 ile Fransa izliyor.

Türkiye, dünya ortalaması olan 18`i, 18.3 yaş ortalamasıyla aşıyor. En geç cinsel ilişkiye girme yaşıysa, 22 yaş ile Çin`de görülüyor.

Ankete katılanların yüzde 60`ı haftada 1 kez düzenli cinsel ilişkiye girdiğini açıklarken, bu oran bekarlar için yılda 86, evlileriçin 100, birlikte yaşayanlar içinse 145 olarak açıklandı.

Araştırmada her 10 kişiden biri hiç cinsel ilişkiye girmediğini belirtirken, erkeklerin kadınlara oranla daha aktif olduğu kadınların yılda ortalama 91, erkeklerinse 102 kez cinsel ilişkide bulunduğu kaydedildi.

İngilizler AIDS'i takmıyor

Yine Durex'in İngiltere`de yaptığı araştırmaya göre, İngiliz halkının büyük bölümünün, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem almadığı ortaya çıkardı.

İngiliz halkının yüzde 51`i cinsel ilişki öncesinde önlem alırken, halkın yüzde 43`lük bölümü ise koruma önlemlerinin hiçbirini kullanmıyor.

İngiltere`de 1980`li yıllarda halkı AIDS`e karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan reklam kampanyaları düzenlendiğini hatırlatan araştırmacılar, bu kampanyaların yıllar içinde toplum tarafından unutulmuş olduğu sonucuna vardılar.

16-20 yaş arasındaki İngiliz gençliği, halkın geneline göre daha bilinçli bir görünüm ortaya koysa da, araştırma sonuçları bu yaş grubunun da cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı yüksek risk taşıdığına işaret ediyor.

Avrupalı yaşıtlarına oranla daha az cinsel ilişkide bulunan, ancak16.9`luk cinsel ilişkiye başlama yaş ortalamasıyla Avrupa`da ilk sırada olan İngiliz gençlerinin yüzde 28`i koruma yöntemlerini kullanmıyor.

Anketi yaptıran Durex firması yetkilileri, dünya genelinde 18 bin 500 kişiye uygulanan anketin, gençlerin cinsel yaşamlarında çok fazla risk aldıkları gibi üzücü bir sonucu ortaya çıkardığını kaydetti.
Yayın tarihi: 27.11.2001
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.