Magazin

Türkler korsanı abarttı

Türkler korsanı abarttı

Türkiye "korsan ülke" haline geldi. Türkiye'de her 3 CD'nin 1'inin, her 100 kitabın 40'ının, her 100 bilgisayar yazılımının 58'inin korsan olduğu belirlendi.

ATO Başkanı Sinan Aygün, "Türkiye kaçak ve korsanla mücadelede kaçak güreşiyor" dedi. ATO'nun araştırmasında, "Hatta ülkemizde sevdiği kızı almak için kendisine polis, subay süsü veren korsanlar yok değil" denildi. ATO'nun "Korsan Türkiye" araştırmasında, Türkiye'de hayatın korsan haline geldiği belirtilerek, gerçek bir ürünün olduğu her yerde neredeyse bir de korsanının bulunduğu kaydedildi. En çok korsanın sanat ve kültür hayatı ile ticari alanda görüldüğü ifade edilen araştırmada, Türkiye'de satılan her 3 CD'den birinin, her 4 kasetten 2'sinin, her 100 kitaptan 40'ının, her 100 bilgisayar yazılımından 58'inin korsan olduğuna dikkat çekildi.

Korsanın ekonomiye verdiği zararın "korkunç" boyutlarda olduğu belirtilen araştırmada, korsan ürünlerin kitaplarda yıllık 200 trilyonu, CD'de 70 trilyonu, bilgisayar yazılımında 1 katrilyon 120 trilyon lirayı bulduğu, marka sahteciliğinde de yıllık 700 trilyon liralık kaybın ortaya çıktığı kaydedildi. Bu dört kalemde korsanların cebine giren rakamın 2 katrilyon 70 trilyon lira olduğu savunulan araştırmada, ampulden parfüme, deterjandan spor ayakkabısına, sudan rakıya, prezervatiften Viagra'ya kadar hemen her alanda korsanla karşılaşmanın mümkün olduğu öne sürüldü.

KAMUDA BİLE KORSAN YAZILIM VAR
Araştırmada, çeşitli devlet kurumlarında bile korsan yazılım kullanıldığı savunularak, sandalye, masa gibi eşyaların korsanının üretileredeğildir. Karşımızda gerilla taktiği uygulayan organize suç örgütleri vardır. Terörle, enflasyonla nasıl savaşıyorsak, korsan ile de savaşmamız gerekir."

ATO Başkanı Aygün, her 100 liranın 66 lirasının kayıtdışı olduğunu, her 100 kişiden 46'sının kaçak çalıştığını, her 100 binadan 40'ının kaçak olduğunu, her 3 liranın 2 lirasının vergiden kaçırıldığını, yatırıma ayrılan her 3 liranın 1 lirasının rüşvete gittiğini söyledi
Yayın tarihi: 04.10.2003
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.