Magazin

Türkler için yolsuzluk sorun değil

Türkler için yolsuzluk sorun değil

Türk insanı yolsuzluğu bir sorun olarak görmüyor. Yolsuzluğu en fazla ABD, Yunanistan, Meksika sorun olarak görürken Türkler için sorun değil.

Türkiye'de yolsuzlukluk iddiaları yoğunlaşırken, Türk insanının yolsuzluğu pek önemsemediği ortaya çıktı.

Özel bir kamuoyu araştırma şirketi tarafından yapılan "Dünyanın Sorunları" başlıklı araştırmada, 35'e yakın ülkede insanların işsizlik, ekonomik problemler, suç, çevre, politika, yoksulluk, sağlık, eğitim, evsizlik, yolsuzluk, sosyal güvenlik, açlık, ahlaki çöküntü, değerlerin bozulması, nüfus artışı, göç, ayrımcılık konularına bakışları belirlendi.

Araştırmaya göre, Türk insanı için en önemli sorun ekonomik. Araştırmaya katılanların yüzde 60'ı ekonomik problemleri, yüzde 29'u işsizliği, yüzde 28'i politik sorunları en önemli sorunlar olarak görüyor.

Çevre, eğitim ve sağlık sorunları da ön planda yer alıyor. Çevre ve eğitim yüzde 14, sağlık yüzde 10 oranları ile diğer sorunlara göre daha fazla yaşanıyor. Bunları, yüzde 7 oranıyla suç, yoksulluk ve nüfus artışı izliyor.

Araştırmanın dikkat çekici bir bulgusu ise son zamanlarda art arda yolsuzluk operasyonlarına tanık olan Türk insanının, yolsuzluğu önemli bir sorun olarak görmemesi. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 2'siyolsuzluğu sorun olarak değerlendiriyor.

Bu oran, ABD'de yüzde 13, Yunanistan'da yüzde 12, Meksika'da yüzde11, İngiltere'de 5, Küba ve İtalya'da yüzde 4'e çıkıyor. Dünya ortalaması ise, yüzde 4.

Türkiye ile birlikte yolsuzluğu sorun olarak görmeyen diğer ülkeler ise, yüzde 1'lik oranlarla Rusya, Polonya, Almanya ve Arjantin olarak sıralanıyor.

Sosyal güvenlik, göç, ayrımcılık, evsizlik, açlık, ahlaki çöküntü ve değerlerin bozulması en az sorun olarak görülenler.

Dünyada durum

Sorunlar ülkelere göre analiz edildiğinde ciddi farklılıklar ortaya çıkıyor.

İşsizliğin en yoğun sorun olarak görüldüğü ülkeler sırası ile Arjantin, Polonya, Güney Afrika, Yunanistan, İtalya ve Almanya.

Ekonomik problemleri en yoğun sorun olarak gören ülkeler Küba ve Türkiye. Bu ülkeleri Japonya, Rusya izlerken, politik sorunların en yoğun yaşandığı ülkeler ise Nijerya, İtalya ve Meksika...

Suçun ülkede yaşanan en önemli sorunlar arasında sayıldığı ülkeler ise sırayla Güney Amerika, Meksika, ABD ve Arjantin.

Çevre sorunlarının önemi daha çok Asya ülkelerinde, Hindistan, Çin ve Meksika'da öne çıkıyor.

Yoksulluk sorunu Nijerya'da ve Rusya'da, sağlık sorunu Kanada'da, eğitim sorunu ABD, Yunanistan ve Türkiye'de daha fazla dikkat çekiyor.

Açlık sorunu ise Küba ve Nijerya'da diğer ülkelere oranla çok daha yüksek çıkıyor. Küba'da yüzde 44 olan açlığın önemli bir sorun görünme oranı, Güney Afrika'da sadece 2.
Yayın tarihi: 07.03.2001
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.