Magazin

Türkiye'nin kalbi tekliyor

Türkiye'nin kalbi tekliyor

Türkiye'de ölümlerin yüzde 43'ü, kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Başlıca risk faktörleri ise sigara, alkol, yanlış beslenme, yüksek tansiyon ve hareketsiz yaşam.

Dünyada her yıl 17 milyon kişinin, kalp ve damar hastalıklarından öldüğünü açıklayan Sağlık Bakanlığı'na göre Türkiye'de de bu hastalıktan ölüm oranı yüzde 43'e ulaştı. Sağlık Bakanlığı, 13-20 Nisan 'Kalp Sağlığı Haftası' dolayısıyla kalp uyarılarında bulundu. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında, Türkiye'deki tüm ölümlerin ilk sırasında kalp-damar hastalıklarının yer aldığı vurgulandı. Koroner kalp hastalıkları için ana risk faktörleri de sigara ve alkol, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsizlik olarak sıralandı.

2 milyon kişi kalp hastası
Koroner kalp rahatsızlıklarından kaynaklanan ölümlerin çoğunun 41-58 yaş grubunda olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 2 milyon koroner kalp hastası bulunduğu ve bu hastaların yılda 130 bininin hayatını kaybettiği anlatıldı.

Açıklamada kalp-damar hastalıklarının yol açtığı ölümlerin önemli bölümünün, sigaraya bağlı olduğu vurgulandı. Kalp riskini azaltmak için de şu önerilere yer verildi: Koroner kalp hastalıklarına karşı atılacak ilk adım, sigara ve dumanından uzak durmaktır.

Beslenmede doymuş yağ oranının azaltılması, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren yağların oranının artırılması, besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edilmesi, posa içeren yiyecekler ile meyve-sebze tüketiminin artırılması, şeker ve tuzun alt düzeyde tüketilmesi gerekiyor.

Kilo kontrol altında tutulmalı, doğru beslenmeye özen gösterilmeli, stres azaltılmalı, alkolden uzak durulmalı, spor yapılmalı ve haftada üç-dört kez yarım saat yürüyüş yapılmalı.

Bu belirtilere dikkat!
Bakanlığın açıklamasına göre kalp-damar hastalıklarının en önemli belirtileri ise şunlar: "Göğüste sıkışma ve baskı hissi, kola, boyuna veya çeneye doğru yayılan ağrı, bacaklarda özellikle de ayak bileklerinde şişme, az hareket yapıldığında bile nefes darlığı çekme, çabuk yorulma, soğuk terleme ve çarpıntı."
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.04.2005
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.