Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türkiye'nin ilk iletişim müzesi açılıyor

Türkiye'nin ilk iletişim müzesi açılıyor

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde açılacak müzede, ilk Türk gazetesi Takvim-i Vekayi'den özel sermaye ile kurulan ilk Türk gazetesi Tercüman-ı Ahval'e kadar bir çok gazete sergilenecek.

Türkiye'nin ilk iletişim müzesi, İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) İletişim Fakültesi'nde açılıyor.

İ.Ü İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr Suat Gezgin, İletişim Fakültesi bünyesinde Türkiye'nin ilk İletişim Müzesi'nin açılacağını bildirdi.

Müzede, Osmanlı döneminden başlayıp günümüze değin uzanan dönemde yayınlanan ve yayınlanmakta olan Osmanlı ve Latin harfli gazete ve dergilere ait orjinal örneklerin yer alacağını belirten Gezgin, ayrıca radyo, televizyon ve sinema alanında kullanılan film projeksiyon ve ses kayıt cihazı, gramofon gibi elektronik aletlerin bulunacağını bildirdi.

Müzenin, fakültenin Dekanlık katında kurulacağını ve Kuruluş faaliyetlerini halen kendisinin yürüttüğünü kaydeden Gezgin, "Müze, Türk gazeteciliğinin başlangıçtan günümüze değin geçirdiği aşamaları ve bunun yanı sıra radyo, televizyon, sinema alanında kullanılan elektronik cihazların geçirdiği teknolojik gelişmeyi yakından görme imkanı vermeyi hedefliyor" diye konuştu.

Müzenin, gerek öğrencilerin gerekse halkın iletişim tarihini canlı örnekler vasıtasıyla yakından tanımalarına öncülük edeceğini vurgulayan Gezgin, dolayısıyla Türk yayıncılığının dünü, bugünü ve geleceği konusunda doğru değerlendirmelerine de yardımcı olacağını söyledi.

170 yıllık tarih
Gezgin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüz yetmiş yıllık bir geçmişe sahip basın tarihimizin ilkleri olan; ilk Türk gazete Takvim-i Vekayi, özel sermayeyle kurulan ilk Türk gazetesi Tercüman-ı Ahval, ilk müstakil mizah gazetesi Diyojen, ilk ilmi dergi Mecmua-i Fünun müzemizde sergilenmesi amaçlanan 61 gazeteden sadece birkaç tanesidir.

Bunun dışında 17 parçadan oluşan, radyo televizyon, snemaya ait elektronik cihazlar ile yaklaşık 50 parçadan oluşan son derece nadide parçaların yer aldığı fotoğraf makineleri koleksiyonu da müzemizde sergilenecek malzemeler arasındadır.

Yine 1930'lu yıllardan, Türkiye'de televizyon yayınının henüz başlamadığı ve radyonun altın çağını yaşadığı dönemden kalma radyolar ve hatta insanı daha eski zamanlara götüren bir gramofon da sergilenmesi düşünülen parçalar arasındadır."

Müzenin önümüzdeki haftalarda açılacağını bildiren Gezgin, müzenin kış sezonunda haftada 1 gün, yazın ise hafta içi her gün saat 09: 00 ile 16:30 arasında halkın ziyaretine açık olacağını kaydetti.
778
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.