Magazin

Türkiye'nin AIDS raporu açıklandı

Türkiye'nin AIDS raporu açıklandı

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı AIDS raporuna göre Türkiye`de 1985-2001 yılları arasında 921 taşıyıcı ve 404 vaka olmak üzere 1325 AIDS`li tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Şubesi`nden edinilen verilere göre, AIDS hastalığında Türkiye`de 1985 yılında 1 vaka ve 1 taşıyıcı belirlenirken, bu rakam 2001 yılı sonu itibariyle 404 vaka ve 921 taşıyıcıya yükseldi.

BİRİNCİ İSTANBUL
AIDS vaka ve taşıyıcıların yaş gruplarına ve cinsiyete göre dağılımına bakıldığında, kadınlarda en çok vakanın görüldüğü yaş dönemi 20-24 olurken, erkeklerde bu dönem 30-34 şeklinde değişiklik gösteriyor. İllere gore dağılımda ise İstanbul toplam 470 vaka ile birinci sırada yer alırken İzmir 122 vakayla ikinci sırada yer aldı.

TESPİT EDİLEMEYENLER DAHA FAZLA
Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten yaptığı açıklamada, Türkiye`nin, tespit edilen AIDS vakalarında Afrika ve gelişmiş ülkelere oranla çok şanslı olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Türkiye`de AIDS hasta ve taşıyıcılarında şu ana kadar korkulan patlama olmadı. Ancak tespit edilemeyen vakaların bundan çok fazla olduğu ve tespit edilen rakam haricinde 5 ve 50 misli arasında tespit edilemeyen vaka olduğu düşünülüyor."

Hastalığın, yeni jenerasyon gençlerin cinsel partnerleri bulunmasınedeniyle gelecek yıllarda genç popülasyona ineceğinin düşünüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Korten, gençlerin de diğer yaştakiler gibi cinselilişkide korunma açısından bariyer yöntemlere uymadıklarını söyledi. Prof. Dr. Korten, bu nedenle gençlerin cinsel aktiviteye başlama dönemleri göz önüne alınarak, AIDS`ten korunma tedbirleri açısından hedef kitle olarak görülmeleri gerektiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 21.06.2002
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.