Magazin

Türkiye'de ölümcül bir hastalık

Türkiye'de ölümcül bir hastalık

Dünyada bir çok ülkenin ekonomisini sarsan, çok sayıda kişinin ölümüne yol açan SARS hastalığından kurtulan Türkiye'nin şimdi ölümcül bir hastalık olan Kırım Kongo Hemorojik Virüsü hastalığı ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

Keneyle bulaştığı düşünülen ve öldürücü olan hastalık ile ilgili olarak bugüne kadar Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne 19 başvuru olduğu kaydedildi. 30. Ulusal Hematoloji Kongresi 10-14 Ekim tarihleri arasında Grand Cevahir Otel'de yapıldı. Başkanlığını Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan'ın yaptığı kongrede lenf kanseri, kan hastalıkları ile ilgili tıp uygulamaları, klinik ilaç araştırmaları ve hukuki sonuçları, kordon kanının kanser tedavisi için önemi, hematolojik hayvan deneylerinde temel prensipler gibi konular ele alındı.

TÜRKİYE'DE YENİ BİR HASTALIK DALGASI
Kongreye, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nden, Türkiye'de yeni ortaya çıkan bir hastalık ile ilgili bildiri de sunuldu. Bu hastalık hakkında da bilgi veren Türk Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhit Özcan, "Kırım Kongo Hemorojik Virüs" adlı bu hastalığın aslında yeni olmadığını ancak Türkiye'de ilk bildirilen vakanın 2002-2003 yılında ortaya çıktığını anlattı. Özcan, kanama, lokosit düşüklüğü gibi belirtilerle seyreden, kan kanserini taklit eden hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: "Karadeniz bölgesinde 19 hasta 2002-2003 yıllarında doktora başvuruyor. Teşhis için ABD'nin labarotuvar olanakları kullanıldı. Bu öldürücü bir hastalık ama salgın değil. Hastalar büyük çoğunlukla besicilikle uğraşıyor ve hastalığın keneyle geçtiği düşünülüyor. Sağlık Bakanlığı 23 Ekim tarihinde Klimik Derneği ile Ankara'da bu hastalıkla ilgili bir toplantı yapacak."

KIRIM KONGO HEMOROJİK VİRÜSÜ
2002 ve 2003 yılları bahar ve yaz aylarında İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Orta Karadeniz Bölgelerindeki bazı illerde görülen ve kamuoyuna daha çok "Tokat'ta meçhul ve ölümcül bir hastalık" olarak yansıyan hastalık, Bunyaviridae ailesinde yer alan Nairovirus cinsindeki virüslere bağlı Kırım-Kongo Hemorajik Ateşi olduğu belirlendi. Türkiye için yeni ve önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu anlaşılan bu hastalık, 22 Ekimde Ankara'da yapılacak olan toplantıda ilk kez ele alınacak. Sağlık Bakanlığından da katılımın olacağı toplantı Hilton Oteli'nde gerçekleştirilecek.

ASMALI KONAK YENİDEN GÜNDEMDE
Kongrede Asmalı Konak dizisiyle gündeme gelen, filmi yapılan ve hastalarda "Türkiye'de tedavisi yapılamıyor, iyileşmesi zor bir kanser" algılamasına yol açan Hodgkin (Lenfoma) hastalığı da ele alındı. Kongrede hematologlar, bu dizi nedeniyle hastalarının umutsuzluk duygularına kapıldığına dikkat çekti. İlhan da yaptığı açıklamada, lenfomanın tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu belirtti. Türk Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhit Özcan da Asmalı Konak dizisinin çok sıkıntılarını çektiklerini belirterek, dizinin hastalar arasında derin infial yarattığını vurguladı. Dizinin sadece magazin boyutuyla ilgilenerek reyting amacıyla yapıldığını dile getiren Özcan, dizi nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:18 yaşında bir hastamız. Ailenin tek çocuğu, sosyal güvencesi çok az. Bir üniversite hastanesinde tedaviye başlıyor. Aitalığı daha yeni tanımaya başlamışken, dizi nedeniyle tek umutlarının Amerika'ya gitmek olduğunu düşünmeye başlıyorlar. Hodgkin hastalığı kesinlikle bir kanser değil. Türkiye'de 50'ye yakın merkezde bu hastalık tedavi ediliyor ve yüzde 95 oranında başarı sağlanıyor. Türk hematologları tarafından başarılı bir şekilde tedavi edilen bu hastalık üstelik tedavi sürecinde hastaneye yatmayı bile gerektirmiyor."
Yayın tarihi: 14.10.2003
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.