Magazin

Türkiye'de obezite alarmı

Türkiye'de obezite alarmı

Araştırmalara göre Türkiye'de her beş kişiden biri obez, yani aşırı kilolu. Çocuklarda obezitenin başlama yaşı altıya kadar düştü.

Araştırmalara göre Türkiye'de her beş kişiden biri obez, yani aşırı kilolu. Sadece yetişkinler değil, çocuklar da tehdit altında. Uzmanlar obezite konusunda ulusal bir mücadelenin başlatılması gerektiğini vurguluyor.

Türkiye'nin en kilolu adamı
Mustafa Özaçar son bir aydır yatakta. İstese de ayağa kalkamıyor. Çünkü fazla kiloları buna engel. Özaçar tam 360 kilo. Henüz 32 yaşında ama Türkiye'nin en kilolu adamı olarak tanınıyor.

Memleketi Bolu'dan tedavi için İstanbul'a getirilirken kendisini ambulansa 10 kişi taşıyabildi. Özaçar dünyadaki 300 milyon obezite hastasından biri. Yaşadığı sıkıntılardam artık kurtulmak istiyor.

İlköğretimde okutulsun
Obezite sadece Mustafa Özaçar'ın sorunu değil. Türk Obezite Vakfı'nın yaptığı araştırmaya göre her beş kişiden biri obez. Obezite artık sadece yetişkinleri değil, çocukları da tehdit ediyor. Obezitenin başlama yaşı altıya kadar düştü.

ABD'de birinci derecede halk sağlığı sorunu olan obezite için artık Türkiye'de de alarm zilleri çalıyor. Obezitenin önlenemeyen yükselişine karşı uzmanlar bilinçli beslenme şart diyor ve beslenme alışkanlığının ilköğretim kurumlarında bir ders olarak verilmesini öneriyor.

Sağlık sistemi iflas edebilir
Obez çocukların sayısındaki artış endişe verici boyutlara ulaştı. Durum karşısında tedirgin olan uzmanlar, Sağlık Bakanlığı'na ulusal bir mücadele başlatılması gerektiğini öneriyor.

Sağlık sektöründe ileri dönük planlama yapanlar, obezitenin kontrol altına alınmaması halinde sağlık sistemlerinin gelecekte obezitenin neden olduğu hastalıklarla mücadele karşısında iflas edeceğinin düşünüyor.
(CNN Türk)
Yayın tarihi: 24.11.2004
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.