Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türkiye'de kadın gerçeği

Türkiye'de kadın gerçeği

Türkiye'de kadınların yüzde 40'ı görücü usulüyle evlenirken, yüzde 20'si nikahsız yaşıyor. Yüzde 64'ü hamilelik döneminde doktor yüzü görmüyor ve yılda 2 bin 500 kadın doğum sırasında hayatını yitiriyor.

Uzun yıllardır özellikle Doğu ve Güneydoğu'lu kadınlar üzerine araştırmalar yapan eğitimci Neşe Doster, Türkiye'de hala kadınların yüzde 40'ının görücü usulüyle evlendirildiğini, yüzde 20'sinin ise nikahsız yaşadığını belirterek "21. yüzyılda hala kadının adı yok" dedi.

Doster, Türkiye'de 8 milyon kadının okuma-yazma bilmediğini, 100 kadından da sadece 2'sinin yükseköğrenim gördüğünü söyledi.

"Kadınların yüzde 40'ı görücü usulüyle evlenirken, yüzde 30'u dini nikahla, yüzde 20'si ise nikahsız yaşıyor" diyen Doster, yüzde 55'inin de doğum kontrolünü uygulamadığını bildirdi. Doster, şöyle konuştu:

"Yüzde 64'ü hamilelik döneminde doktor yüzü görmüyor, yüzde 65'i eve gelen konuğa görünmüyor, özellikle kırsal kesimde. Anne olmak için ülkemizde yılda 2 bin 500 yaşamını yitiriyor. Berdel, başlık parası, töre ve namus cinayetleri, dayak, baskı ve gelenekler kadını hedef almaya devam ediyor. Yani 21. yüzyılda Türkiye'de hala kadının adı yok."

Özellikle son yıllarda kadın intiharlarında bir artış olduğuna da işaret eden Doster, gerekçeleri bu nedenlerde aramak gerektiğini kaydetti.

Karar mekanizmalarında da yoklar

"Toplumun yüzde 50'sini oluşturan kadınlar, karar mekanizmalarında kendi oylarıyla yarı yarıya temsil edilmeyi başardıklarında birçok sorunu çözecekler" diyen Doster, TBMM'de kadınların temsil oranın 1930'lu yıllarla karşılaştırıldığında çok düşük olduğunu vurguladı.

Kadınların sivil toplum örgütlerine katılımının yüzde 24, partilere yüzde 13, sendikalara ise yüzde 6 civarında bulunduğunu anlatan Doster, bu oranların Avrupa ülkelerine göre son derece düşük olduğunu bildirdi.

Türkiye'deki işkollarında erkeklerin yönetici, kadınların ise yardımcı konumunda bulunduğuna dikkati çeken Doster, "Yörelere göre fark gösterebilir, ancak ana sorunlar aynı."

Neşe Doster, kadınların sorunlarının çözümü için eğitimin önemine değinerek, ancak öncelikle işsizliğe çare bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.