Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türkiye'de her 5 kişiden birinin ruh sağlığı bozuk

Türkiye'de her 5 kişiden birinin ruh sağlığı bozuk

Yeditepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Arif Verimli her 5 kişiden 1'inde psikiyatrik bozukluk olmasına karşın 70 bin kişiye 1 psikiyatrisi düştüğünü söyledi.

Yeditepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli her 5 kişiden 1'inde psikiyatrik bozukluk olmasına karşın 70 bin kişiye 1 psikiyatrisi düştüğünü söyledi. İşte Verimli'ye göre Türkiye'nin 'ruh sağlığı' haritası...

* Ülkemizde 1200 uzman psikiyatrisi ve 9 bin yatak var. Halbuki psikiyatri hastalarının yarısının tedaviye ihtiyacı var. Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama 100 hastaya 10 doktor düşüyor.

* Çok büyük kısmı tedavi edilemediği için hastalık kronikleşiyor, mahallelerde ve köylerde 'köy delisi', 'mahalle delisi' gibi adlandırılan ve aşağılanan kitle oluşuyor. Bir kısmı bodrumlarda veya ahırlarda ayaklarından bağlanarak yaşatılıyor.

* Kadınların yüzde 24'ü hayatları boyunca en az bir kere depresyon geçirme riski taşıyor. Erkeklerin ise yüzde 3'ünde bu risk var.

* Tedavi edilmeyen depresyon vakalarının yüzde 15'i intiharla sonuçlanıyor.

* Depresyon teşhisiyle tedavi edilen hastaların yüzde 75'ini kadınlar, bunların da yüzde 35'ini ev kadınları oluşturuyor. Yüzde 10'u doğum öncesi ve sonrası, yüzde 10'u ise menopoz döneminde depresyon geçiriyor.

* 1 milyon obsesif-kompulsif (saplantı, takıntı, zorlantı bozukluğu) psikiyatri hastası var.

* Nüfusun yüzde 20'si anksiyetik (endişe, kaygı, telaş, heyecan bozukluğu). Fobiler, panik bozukluğu da bu grubun içinde yer alıyor. Bunların da yüzde 65'ini kadınlar oluşturuyor.
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.