Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Türkiye'de de gizli 'gay'ler var"

"Türkiye'de de gizli 'gay'ler var"

Bir erkekle evli olan yabancı gay diplomat, Türk kapıcısı ile temizlikçisinin kendilerine çok normal davrandığını belirterek "Bizi yadırgamıyorlar" dedi.

Kendi ülkesinde bir erkekle evli olan Ankara'da görevli yabancı gay diplomat; Türk kapıcısı ile temizlikçisinin kendilerine çok normal davrandıklarını belirterek, "Kapıcımız, mutfağımızda çay içiyor bizimle birlikte hiç de, yadırgamıyor durumumuzu" dedi. Ocak 2000 tarihinde, Milliyet'in "dedi.com.tr" köşesinde, Ankara'daki yabancı bir gay diplomatın bir erkekle evli olduğu haberi duyurulmuştu. Daha sonra Hürriyet Gazetesi'nin ismini vermeden gündeme getirdiği diplomat, Yeni Harman Gazetesi'nde Amberin Zaman'a konuştu. Röportajda, isimleri verilmeyen gay diplomat için X; erkek eşi için de Z kodu kullanıldı. Bir Kuzey Avrupa ülkesi elçiliğinde görevli olan diplomat, partneri Z ile Türkiye'ye tayini çıkmadan önce evlenmiş. Ankara'daki evleri oldukça zevkli döşenmiş. Evin köşelerinde, nikâh fotoğrafları ve Z'nin çiçeklerle süslü çeyiz sandığı var. Türkçe öğrenen Z, tam bir sefire gibi; çok güzel yapıyor. X ve Z'nin davranışlarından eşcinsel olduklarını anlamak mümkün değil. X, Türkiye'de anlayışla karşılandıklarını belirtiyor.

"Bize asılanlar bile oldu"
• Türkiye'ye gelmeden önce bizi, bazı tanıdıklar, 'Sizi orada asarlar, keserler' diye uyardı. Tedbiren ilk başta Z'yi hiçbir davete götürmüyordum. Zaten Türk Dışişleri nezdinde bekâr olarak biliniyordum, çünkü evli bir çift olarak kendimizi kayıt ettirmek gibi bir ısrarımız olmadı, ortalığı germek istemiyorduk.
• Türkiye'de yeni bir tartışma yarattık. Belki biraz abartı gibi gelecek size ama demokratikleşme sürecine, açık toplum kavramına, hak ve özgürlükler açısından bir faydamız olduğunu inanıyoruz.
• Türkiye'de politikada, bürokraside, akademi ve iş dünyasında gizli gayler var. Bize hafiften asılanlar bile oldu. Çoğu evli barklı, çocuklu, karılarıyla yatmak istemiyor. Gizliden gizliye gay ilişkilere girip bunalım geçiriyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 15.04.2003
841
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.