Magazin

Türkiye'de cinsel ilişki yaşı düştü

Türkiye'de cinsel ilişki yaşı düştü

Cinsel ilişkiye girme yaşının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de düştüğü ortaya çıktı.

Araştırma bu yıl Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kırklareli, Denizli, Manisa, Adana, Antalya, Mersin, Samsun, Zonguldak, Kayseri, Konya, Erzurum, Malatya, Diyarbakır ve Gaziantep olmak üzere 18 ilde, 16-55 yaş grubunda 2166 kişi üzerinde yapıldı.

Yüzde 20 korunmadan
Araştırmaya katılanların yüzde 20'si 'Kullandığınız ana korunma yöntemi nedir?' sorusuna, herhangi bir korunma yöntemini uygulamadığı şeklinde cevap verdi.

Kişi sayısı
'Birlikte olunan kişi sayısı' sorulduğunda ise katılımcı erkeklerin: yüzde 20'si 2-5, yüzde 14'ü 6-10, yüzde 8'i 11-20, yüzde 6'sı 21-30,
yüzde 12'si 31 ve üstü, yüzde 13'ü de 'kişi sayısını hatırlamıyorum' yanıtını verdi. Araştırmada, aynı soruya katılımcı kadınların yüzde 84'ü 'Bir kişi ile cinsel ilişkiye girdim' cevabını verdi.

16-17 yaş grubu
Yine aynı soruya 16-17 yaş grubu gençlerin yüzde 26'sı 1 kişi, yüzde 20'si 2-5 arası, yüzde 14'ü 6-10 arası, yüzde 8'i de 11-20 arası olarak yanıtladı.

Tehlikeyi seven yüzde 40
Araştırmaya katılanların beşte ikisi 'cinsel geçmişi bilinmeyen biri ile korunmasız olarak tam cinsel ilişkiye girdiğini' belirtti. Aynı soruya verilen cevap yaş gruplarına göre şöyle:

16-17 yaş grubu yüzde 18,
18-20 yaş grubu yüzde 39,
21-24 yaş grubu yüzde 41,
25-30 yaş grubu da yüzde 35.

En önemli konu yaş
Sonuçları değerlendiren Dureks Türkiye Genel Müdürü Erdinç Nuray, "araştırmada elde edilen verilerde dikkat edilmesi gereken noktanın, cinselliğin yaşanma yaşının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de düşmesi olduğunu" vurguladı.

Eğitim verilmeli
"Türkiye'de henüz resmi olarak cinsel eğitim verilmediğini" kaydeden Nuray şu önemli noktaları sıraladı:

 • cinsel eğitimin artık okullarda verilmesi, medyanın eğitime önem vermesi,

 • Anne ve babaların eğitici bilgiler ile cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yöntemleri hakkında bilgi vermesi,

 • Bilgisi yetersiz ise danışmanlardan yardım alarak çocuklarını sorunsuz bir geleceğe hazırlamak için harekete geçmeleri.


 • En etkin yolu prezervatif
  "Bilinçsiz olarak yaşanan her türlü cinsel ilişkinin AIDS başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan birçok hastalığa açık davet çıkardığına" işaret eden Nuray, bu hastalıklardan korunmanın en etkin yolunun da prezervatif kullanmak olduğunu kaydetti.
  Yayın tarihi: 30.11.2004
  495
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.