Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türkiye'de askerlik yapmayacağım

Türkiye'de askerlik yapmayacağım

Ünlü yönetmen Fatih Akın, Türkiye'de askerlik yapmayacağını, gerekirse Türk vatandaşlığından çıkacağını söyledi.

"Yaşamın Kıyısında" isimli son filmi tüm Avrupa'da gösterime giren ünlü yönetmen Fatih Akın, Türkiye'de askerlik yapmayacağını, gerekirse Türk vatandaşlığından çıkacağını söyledi.

Cannes'da yarışan "Yaşamın Kıyısında" filminin Avrupa sinemalarında gösterime girmesi nedeniyle demeç üstüne demeç veren ünlü yönetmen Fatih Akın, ideolojik olarak askere gitmek istemediğini söyledi.

İsviçre'deki Tages-Anzeiger ve Basler Zeitung gibi önde gelen gazetelerin "Das Magazin" isimli kültür ilavesine konuşan Fatih Akın, "Filmlerinizi ne olarak tanımlıyorsunuz" şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

"Bir dünya sineması. Almanya'dan dünya sineması. Ancak kimsenin beni karar vermeye zorlamadığı sürece. Bu kim olabilir. Üçüncü İmparatorluk dışında ve sonrasında (Nazi dönemi kastediliyor) yeni bir dördüncü imparatorluk olabilir. Ya da Türkiye isteyebilir. Ben daha Türkiye'de askerlik yapmak zorundayım. Ama bunu istemiyorum. Gönlüm yok. Zorlama olursa vatandaşlıktan çıkarım. Ben elime silah almaktansa bir parça kağıttan feragat etmeyi tercih ederim. Tabi bu benim kimliğim elimden alınıyor anlamına gelmez. İstanbullu olarak kalırım."
(Hürriyet/Kelebek)
306
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.