Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türkiye yaşlıları keşfedecek

Türkiye yaşlıları keşfedecek

Türkiye'de ilk defa 'Yaşlanma ve Yaşlılar Fuarı' düzenleniyor. Amaç, yaşlıların sosyoekonomik gücünü fark edebilmek.

Tüm dünyada yaşlıların sosyoekonomik bir güç olarak görülmesine karşın Türkiye'de tam tersi görüşün hâkim olduğu düşüncesinden hareketle, Türkiye'de ilk kez, Nisbo Fuarcılık tarafından '1. Yaşlanma ve Yaşlılar Fuarı' düzenleniyor.

Dünya sahip çıkıyor
Birleşmiş Milletler, 1982'de dünyada yaşlı nüfusunun hızla arttığını, bu artışın toplumda büyük ve hızlı değişimlere neden olduğunu belirtirken, AB de üye ülkelerde ortak bir yaşlılar politikası oluşturmanın önemini vurguladı. Dünya genelinde, yaşlıların sadece bakıma gereksinim duyan değil, toplumsal ve ekonomik potansiyele sahip bir grup olduğu anlayışı yayılmaya başladı. Oysa araştırmaya göre nüfusunun yüzde 26.6'sının 40 yaş üzeri olduğu Türkiye'de yaşlı nüfus, toplumdan izole edilmiş şekilde yaşıyor.

4-7 Mart arasında Ankara Altınpark Expo Centre'da yapılacak fuar, Türkiye'de yaşlı nüfusun potansiyelinin fark edilmesi amacının yanı sıra, firmaları da hedef kitleleriyle buluşturacak. Türkiye'de yaşlıların dünyeviişlerdenelini çektiğini söyleyen Nisbo Fuarcılık Müdürü Berna Yılmaz, "Avrupa'daki yaşlılar sürekli hayatın içinde ve aktif. Türkiye'de birtakım kısıtlamalarla yaşanıyor. Yaşlı nüfusun kenarda kalmasına çevre olarak da destek veriliyor" dedi. Yılmaz, şunları söyledi:

Hayattan zevk alan yaşlılar
"Siyasi partilerin programlarını inceledik, onlar bile yaşlıları konu almamış. Bunu gündeme getirmek istedik. Gayemiz sosyal amaçlı. Yurtdışında yaşlı nüfus, emeklilikten sonra farklı bir yaşam tarzı kuruyor. Bizde ise farklı. Etkinlik boyunca hayatından zevk alan yaşlı konseptini ortaya koyacağız."

Fuarın her yıl yapılması planlanıyor. 33 firmanın katılacağı fuarda, sağlık ve yaşam, finans, moda, estetik ve güzellik, hayır kurumları, huzur ve bakımevleri, kültür, sanat, tatil, bilişim, araba, gıda gibi çeşitli sektörlerin standları yer alacak. Yapılacak moda defilesinde ise yaşlı mankenler görev alacak.
(Radikal)
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.