Magazin

Türkiye su fakiri

Türkiye su fakiri

Türkiye'deki yıllık yağış ortalamasının dünya ortalamasının altında olduğu, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığı belirtildi.

Nüfusun fazla olması ve özellikle son yıllarda yaşanan plansız kentleşme, içme suyu ihtiyacının artamasına neden olduğunu belirten DSİ 11'inci Bölge Müdürü Bahri Ege, "Suyun azlığı ve kalitesinin gittikçe bozulması ülkeleri, özellikle dünyanın bazı bölgelerini olumsuz etkilemektedir. Türkiye'nin yakın gelecekte su sorunları ile karşılaşabilecek bir ülke olduğu görülmektedir'' dedi.

'Dünya Su Günü' nedeniyle DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü'nde yapılan toplantıda Türkiye'nin kaynaklarını gösteren sinevizyon gösterisi yapıldı. Toplantıda konuşan DSİ 11'inci Bölge Müdürü Bahri Ege, sanayinin yoğun olduğu Çorlu, Çerkezköy yörelerinde Istıranca Dereleri'nin yer üstü suyunun bölgeye akıtılmasının planlandığını açıkladı.

Bölgede yeraltı suyu düzeyinin belirgin olarak düştüğü Trakya'da yerüstü suyundan yararlanılmasına öncelik verilmesini isteyen Bölge Müdürü Ege, "Su yer yüzünde canlı hayatın vazgeçilmez ihtiyacı, ekonominin ve gelişmenin en önemli unsurudur. Dünya yağış ortalaması bin milimetredir. Türkiye'de ise 621 milimetredir. Türkiye su zengini bir ülke değildir. Trakya'nın yağış miktarı bu ortalamanın da altındadır.''

Türkiye'de teknik ve ekenomik anlamda tüketilebileceği yüzey ve yeraltı suyu miktarının 110 milyar metreküp olduğunu kaydeden DSİ 11'inci Bölge Müdürü Bahri Ege, geliştirilen projeler ile su tüketimi 40 milyar metreküpe ulaştı. Bu da potansiyelin yüzde 36'sını oluşturuyor.

Değerlendirmeler Türkiye'nin yakın gelecekte su sorunları ile karşılaşabilecek bir ülke olduğunu gösterdiğini kaydetti. Ege, "Ülkemizde yağışın bölgeler, yıllar hatta yıl içinde aylar arasında düzensiz olarak dağılımı tarımsal üretimde sulamayı zorunlu kılmaktadır'' diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 24.03.2003
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.