Magazin

Türkiye orta gelirli turist cenneti

Türkiye orta gelirli turist cenneti

Türkiye'ye gelen yabancıların yüzde 71'ini orta gelir grubundakiler oluşturuyor. Yabancıların yüzde 40.1'i Türkiye'ye gezi ve eğlence, yüzde 11'i alışveriş, yüzde 11.4'ü kültürel, yüzde 11'i ise dini amaçlarla geliyor.

DİE ve Turizm Bakanlığı, üç ayda bir yapmaya başladıkları turizm anketleriyle, Türkiye'ye gelen turistlerin profilini çıkarmaya başladılar. Türkiye daha çok orta gelirli yabancıların, gezi ve eğlence amacıyla tercih ettikleri bir turizm ülkesi profili çizdi.

DİE'nin bu yılın ilk üç aylık döneminde Türkiye'den çıkış yapan yabancılar arasında yaptığı ankete göre, Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 70.6'sını orta gelir, yüzde 14.7'sini yüksek gelir, yüzde 14.7'sini ise düşük gelir grubundakiler oluşturdu.

Meslekler açısından ise ilk sırayı yüzde 27 ile profesyonel meslek mensupları alıyor. İkinci sırada ise yüzde 10.4'lük payla büro ve müşteri hizmetlerinde çalışanlar meydana getiriyor. Üst düzey yöneticilerin payı da yüzde 10.4 düzeyinde bulunuyor.

Yardımcı profesyonel meslek mensuplarının yüzde 9.3'le, yüzde 5.9'ar payla hizmet ve satış elemanları ile sanatkarlar ve ilgili işlerde çalışanlar üst sıralarda yer alıyorlar.

Türkiye'ye gelen yabancıların geliş amaçlarında da ilk sırada yüzde 40.1'lik payla gezi ve eğlence için gelenler meydana getiriyor. Yakınlarını ziyaret amacıyla gelenlerin oranı ise yüzde 12.4 düzeyinde seyrediyor.

Yabancıların yüzde 11.4'ü Türkiye'ye kültürel, yine yüzde 11.4'ü dini, yüzde 8.5'i görev, yüzde 6.2'si ticari ilişkiler, yüzde 2.8'i toplantı, kurs ve seminer, yüzde 1.2'si sportif amaçlarla Türkiye'yi tercih ediyorlar.

Yabancıların eğitim düzeylerine göre dağılımlarında da ilk sırayı yüzde 38.1'lik payla fakülte ve yüksek okul mezunları alıyor. Lise ve dengi okul mezunlarının payı ise yüzde 31.3 düzeyinde bulunuyor.

Yüksek lisans ve doktora mezunları ise yüzde 10.5 olarak hesaplandı. DİE'nin belirlemeleri Türkiye'ye gelen yabancıların eğitim seviyesinin oldukça yüksek seyrettiğini gösteriyor.

EN FAZLA PARA NEYE HARCANIYOR

Türkiye'ye gelen yabancılar en fazla parayı, beraberlerinde yurt dışına götürdükleri mallar için harcıyorlar. Yabancılar Türkiye'den en fazla giyecek alıyor. Bu yılın ilk üç ayında yabancıların Türkiye'den aldıkları giyecekler için ödedikleri para 195.2 milyon dolar olarak hesaplandı.

Yabancılar Türkiye'den 6.8 milyon dolarlık gıda, 9.4 milyon dolarlık mücevher, altın, gümüş götürdüler. Diğer malların tutarı ise 32 milyon dolar olarak belirlendi.

Yabancıların Türkiye'deki harcamalarında ikinci büyük kalemi ise 173.4 milyon dolarla konaklama giderleri oluşturdu. Gıda için yapılan harcama tutarı ise 133.2 milyon dolar olarak hesaplandı.
Yayın tarihi: 19.06.2002
314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.