Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Türkiye kanser riski altında"

"Türkiye kanser riski altında"

Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki yıllarda Türkiye'de kanser sayısında artış beklendiğini bunun için 2003 yılından itibaren kanserle savaşa daha fazla önem verileceğini bildiriyor.

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Murat Tuncer, ANKA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye kanser açısından risk altında" dedi. Türkiye'nin jeolojik yapısı, özel beslenme alışkanlıkları ve kansere karşı bilincin yerleşmemesi nedeniyle çok ciddi bir risk altında olduğunu belirten Tuncer, Bakanlığın 2003 yılında kanser konusuna özel bir önem vereceğini söyledi.

1-4 Nisan tarihlerinde İstanbul'da uluslararası katılımlı çevre, beslenme ve kanser konulu bir kongre düzenleneceğini bildiren Tuncer, bu kongre de kanser konusunun enine boyuna masaya yatırılacağını kaydetti.

Türkiye'nin çevre ve kanser haritası çıkarılacağını, sağlıklı içme suyu projesi çerçevesinde Türkiye'nin her yerinden çıkarılan suların denetleneceğini, süt ve süt ürünlerinin içine atılan katkıların halk sağlığı üzerindeki etkilerinin incelendiğini bildiren Tuncer, aspest içeren toprakların akciğer zarı kanserine neden olma ihtimali gözönünde bulundurularak bazı yerleşim yerlerinin boşaltılması için girişimde bulunulacağını anlattı. Tuncer, Türkiye'de akciğer kanserinin görülme oranının dünya ortalamasının 4 bin kat üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Kanser vakalarının 20 yıl sonra yüzde 300 oranında artmasının beklendiğini bildiren Tuncer, bütün dünyadaki kanserlerde artış beklendiğini, şimdi kanserden ölen insan sayısının her yıl 6 milyon iken, bunun 18-24 milyona çıkacağının tahmin edildiğini söyledi. Tuncer, yeni çıkan vakaların yüzde 75'inin gelişmekte olan ülkelerde beklendiğini belirtirken, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler kapsamında olduğunu ve risk altında bulunduğunu bildirdi.

Kanserlerin yüzde 30'unun sigara, yüzde 35'inin beslenme kaynaklı olduğunu bildiren Tuncer, 2003'te sigara kullanımının azaltılması ve düzenli, sağlıklı beslenme konusunda önemli adımlar atacaklarını söyledi. Tuncer, son 20 yılda artan kanser vakalarının Türkiye'de azaltılması için çalışmaların 2003 yılında hızlandırılacağını vurguladı.
(ANKA)
Yayın tarihi: 01.01.2003
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.