Magazin

"Türkiye çöl iklimine girebilir"

"Türkiye çöl iklimine girebilir"

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Türkiyenin 2025 yılında çöl iklimine girebileceğini söyledi.

TEMA Gönüllü Temsilcileri Aydın Bölge Koordinasyon Toplantısı Hüseyin Aksu konferans salonunda yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Karaca, Türkiye'nin canlıların yaşaması için en uygun iklime sahip olduğunu belirtti. 2025 yılında Türkiye'nin çöl iklimine girmesi yönünde önemli işaretler bulunduğunu kaydeden Karaca, şöyle konuştu:

"Dünyamızı yaşanmaz hale getiriyorlar. Bu yüzden de, ülkemiz 2025 yılında çöl iklimine girebilir. Su kaynaklarıyla dolu Türkiye içme suyu sıkıntısı yaşayabilir. Erozyonla mücadelede gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Bunun için uluslararası destek de olmalı. Nüfusumuzun gittikçe çoğaldığını unutmamalıyız. Nüfus çoğaldıkça sorunlarımız da artıyor.''

Dünyayı yaşanmaz hale getiren etkenlerden birinin de Irakta başlayan savaş olduğunu belirten Karaca, "Ülkemiz insanlarını Amerikan malı kullanmamaya davet ediyorum. Amerikan malı kullanmamak, birkaç Iraklı çocuğu ölümden kurtarmaktır'' diye konuştu.

Toplantıya katılan Aydın Valisi Muharrem Göktayoğlu da ülkemizde bugüne kadar yanlış arazi kullanımının süregeldiğini, aşırı ve bilinçsiz otlatma, ormanların tahrip edilmesi gibi nedenlerle Türkiye topraklarının yüzde 72'sinin erozyonla karşı karşıya kaldığını açıkladı.
(DHA)
Yayın tarihi: 05.04.2003
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.