Magazin

Türkali yeniden keşfediliyor

Türkali yeniden keşfediliyor

Aydınlar ve sivil toplum örgütleri, 1 Mayıs 2005'e kadar olan süreyi Vedat Türkali Yılı ilan etti. 12 ay boyunca düzenlenmesi planlanan etkinliklerle Türkali yeniden keşfedilecek.

1 Mayıs, Vedat Türkali'yi anlamak, değerini bilmek, yeniden keşfetmek adına bir milat. Akın Birdal öncülüğündeki aydınların ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu bir grup, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfererasyonu, İnsan Hakları Derneği-Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi örgütlerin, Türkiye Yazarlar Sendikası, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema Emekçileri Sendikası gibi kurumların da desteğini alarak '1 Mayıs'tan 1 Mayıs'a Vedat Türkali Yılı ilan etti. 12 ay boyunca çeşitli etkinliklerle Vedat Türkali'nin değeri anlatılacak.

Böyle bir girişimin ortaya çıkmasında Türkali'yi yaşarken anlamak ve anlatmak kaygısı yatıyor. Yapılan basın toplantısında da bunun altı çiziliyordu. "Bizler, Vedat Türkali'nin bir grup dostu; gençliğin, sağlığın ve özgürlüklerin yitirilmesinden sonra değerinin bilinmesi gibi, kimi insanlarımızın da yitirilmesinden sonra değerinin anlaşılması gibi acı bir tarihsel yanlışlığın bilincinde olarak, o insanlarımızı yitirmeden, onların yol göstericiliğinin genç kuşaklara tanıtılmasının gerektiğini düşünmekteyiz."

İlk kutlama, bugün Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde gerçekleşecek. 'Dostları Vedat Türkali'nin 85. Yaş Gününü Selamlıyor Gecesi' başlığı altında düzenlenen geceyi Arsen Gürzap ve Can Gürzap birlikte sunacak. Saydam gösterisinin ve şiir dinletisinin yapılacağı gecede Onur Akın bir konser verecek. Düzenleme Kurulu, Vedat Türkali'ye armağan kitabı, A'dan Z'ye Vedat Türkali Sözlüğü ve fotoğraf albümü yayımlamak, sergiler açmak, konferanslar, film haftaları, imza günleri düzenlemeyi planlıyor.

Sevenlerinin böyle bir girişimin altına imza atması ve ilk olarak da Türkali'yi seçmelerinin nedeni, yazarın hayatı boyunca verdiği mücadelede gizli. Siyasi tavır olarak ezilenlerin yanında olması, öğretmen olarak birçok beyne aydınlığın tohumlarını serpiştirmesi, sanatın çeşitli alanlarında verdiği ürünlerde Türkiye'nin sorunlarını dillendirmesi, Türkiye'nin yakın tarihine ilişkin tanıklığı kaleme alması ve bütün bunları bir 85 yıla sığdırırken doğru bildiği yoldan şaşmaması. Şimdi edebiyatın ve Türk solunun çınarının değeri tekrar hatırlatılmak isteniyor, unutulan değerler anısına.
Tel: 0212 512 94 67
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.05.2004
375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.