Magazin

Türk usulü insan hakları

Türk usulü insan hakları

TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na gelen ilginç istekler: İnsan hakları ödevime yardım istiyorum, yanımızdaki dersaneden çok gürültü geliyor, rahatsızız...

Türkiye'nin "Best-seller"lerinden "Dikkat Yazılı Var!" kitabında yeralmaya aday olaylardan biri TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda yaşandı. Bir ilköğretim öğrencisi öğretmeninin verdiği "vatandaşlık ve insan hakları" ödevini yapmak için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'ndan yardım istedi, öğrencinin isteği karşısında duygulanan Komisyon Başkanı MHP'li Hüseyin Akgül öğrenciye gerekli bilgi ve belgeleri gönderdi.

Ankara'daki bir ilköğretim okulunda verilen ödevi layıkıyla ve birinci derecedeki kaynaktan yararlanarak yapmayı düşünen öğrenci, Komisyon'a şu mektubu yazdı:

"Ben ..... İlköğretim Okulu'nda okumakta olan....'um. Yıllık ödevini T.C.Vatandaşlık ve İnsan Hakları Bilgisi dersinden almış bulunmaktayım. Ödevimin konusu aşağıda belirtilmiştir.

Konu ile ilgili dökümanların tarafıma gönderilmesini istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim. Ödevin Konusu: `1982 Anayasasında yer alan temel hak ve özgürlüklerin ile ilgili maddeleri yazarak bu hakların halkımızın ne kadar bildiğini ve kullandığını araştırınız. 1982 Anayasasının ilgili maddelerindeki son şeklini yazınız."

Mektubu alınca duygulanan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı MHP Manisa Milletvekili Hüseyin Akgül, öğrenciye yardım edilmesini istedi ve gerekli bilgi ve belgeleri derleyerek adresine gönderdi.

Hasta karı-koca

İşkence, kötü muamele, resmi kolluk güçlerinin uygulamaları gibi şikayetleri takip ve karakollara baskın için milletvekillerinden oluşan altı tim kuran İnsan Hakları Komisyonu, Bursa'da bitişiklerindeki bir özel dersanenin gürültüsünden şikayet eden hasta karı-kocanın da yardımına koştu.

Yaşlı karı koca kalp, damar, şeker ve hipertansiyon hastası olduklarına ilişkin belgeleri ekleyip gürültünün insan haklarına aykırı olduğunu belirterek Komisyon'dan yardım istedi.

Komisyon Başkanlığı Bursa Valiliği'ne resmi yazı yazarak yaşlı karı kocayı rahatsız eden Özel Gelişim Dersanesi'nin uyarılmasını talep etti. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü dersaneyi uyardı ve bunu Komisyon'a bildirdi.

İnsan Hakları Komisyonu danışmanları kendilerine ulaşan mektup üzerine bu vatandaşın dileğini karşılamak için gürültü yapan kuruluşun mutlaka engellenmesini istedi.

Duydum ki komisyon kurulmuş

Komisyon'a Muğla'dan yazan bir başka kişi de şu sorununu dile getirdi:

"T.C. Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na ANKARA. Meclis içinde insan haklarını koruma komisyonu kurulduğunu televizyondan öğrendim. O komisyonun başkanlığına, mektup ile ulaşabileceğim adresin tarafıma bildirilmesine emir ve müsadelerinizi arzederim. Saygılarımla."

İnsan Hakları Komisyonu danışmanları kendilerine ulaşan mektup üzerine bu vatandaşın dileğini karşılamak için Komisyon adresini içeren bir mektubu Muğla'ya gönderdiler.
Yayın tarihi: 31.01.2002
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.