Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk subayın Rum kızı

Türk subayın Rum kızı

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında annesi öldürülen bir Rum kızı ile onu evlat edinen Türk subayın yaşadıklarını konu alan "Vasiliki" adlı dizi, iki yıldır Kıbrıs Rum Kesimi'nde reyting rekorları kırıyor.

İstanbul'da da çekim yapıldı
Kıbrıs Rum Kesimi'nin özel televizyon kanalı Sigma'da yayınlanan ve 114'üncü bölümü bu hafta ekrana gelen "Vasiliki"nin çekimleri İstanbul, Atina ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde gerçekleştiriliyor.

Vasiliki'nin konusu ise şöyle: Girneli Marina, kızını kilisede vaftiz ederken Türk askerleri baskın düzenler ve Marina öldürülür. Osman adlı Türk subay küçük Vasiliki'yi kurtarır, onu İstanbul'a götürüp evlat edinir.

Üvey babası, Emine adını alan ve Rum olduğunu bilmeyen Vasiliki'ye gerçekleri ölüm döşeğindeyken anlatır. 30 yaşındaki Vasiliki de ailesini bulmak için yollara düşer.

Amaç halkları birleştirmek değil
Başrol oyuncusu Kristina Pavlidu'nun eşi ve dizinin senaristi Yorgo Tsiakkas, "Vasiliki"nin bugüne kadar çekilen Türk-Rum halklarını birleştiren dizilerden farklı olduğunu, amaçlarının toplumların yakınlaşması olmadığını, bir dramı anlattıklarını söylüyor. Dizinin neredeyse her bölümü de 1974 yılını tasvir eden çatışma görüntüleriyle başlıyor. Dizi önümüzdeki ay yayınlanacak 118'inci bölümle sona erecek.

Çekimlerde Türkçe krizi
Senarist Yorgo Tsiakkas, Türk oyuncunun yer almadığı dizide en büyük zorluğun Vasiliki'ye Türkçe konuşturmakta yaşandığını söyledi. "Türkçe konusunda ciddi zorluklar yaşadık. Ama sonunda başarılı olduk" diyen Tsiakkas, Vasiliki'nin hangi dini seçeceğinin şu anda halkın en merak ettiği konu olduğunu, düğümün önümüzdeki ay çekilecek son bölümde çözüleceğini de sözlerine ekledi.
(Hürriyet/Kelebek)
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.