Magazin

Türk soyu böyle mi korunacak?

Türk soyu böyle mi korunacak?

Sperm bankasından aldığı spermle hamile kalan Sevda Demirel, 'Türk Soyunu Koruma Kanunu'na muhalefetten hapis cezası alabilir. Soruyoruz, bir kadının hangi yöntemle hamile kalacağına devlet niye karışıyor?

Güncellenme tarihi:
SEVDA DEMİREL BURADA Ali Eyüboğlu / Milliyet -Türkiye'de sperm bankası yoluyla hamile kalıp doğum yapan ilk ünlü Leyla Bilginel'di. Güner Özkul onu izledi. Sevda Demirel, Amerika'daki bir sperm bankasını tercih etti. Sonrasında hamile kaldığını açıklayınca, Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Diyeceksiniz ki niye? Leyla Bilginel ve Güner Özkul, anne olduklarında "Türk soyunu koruma" amacıyla bir yasak yoktu, ama şimdi var... - 6 Mart'ta yürürlüğe giren 'Tüp Bebek Yönetmenliği'ne göre, bu yöntemle anne olanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak; onları yurtdışına yönlendiren hekimler varsa onlar da aynı suçtan yargılanacak ve ayrıca tüp bebek çalışmasına ilişkin sertifikaları iptal edilecek. - Demek ki Demirel'in önünde şöyle bir süreç var: Taa Amerika'ya gidip, sperm bankasından yararlanan Demirel, bir aksilik olmazsa doğum yapacak ve "Türk Soyunu Koruma Kanunu"na muhalefetten yargılanıp, ceza alacak. - Şimdi Sevda Demirel, dünyanın herhangi bir ülkesinde, önüne dünya haritasını koyup, "Türkiye'yi göster" dediğinizde apışıp kalacak birine aşık olup, ondan hamile kalsa sorun yok, ama sperm bankasından hamile kalırsa suç! - Bu nasıl iş? Bir kadının kimden, hangi yöntemle hamile kalacağına devlet niye karışır? Türkiye'yi yönetenler, 'Türk soyu'nu böyle koruyacaklarını zannediyorlarsa vay halimize!
Yayın tarihi: 19.07.2010
656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.