Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk sinemasında yeni filmler

Türk sinemasında yeni filmler

'Kurtlar Vadisi-Irak', 'Babam ve Oğlum', 'Organize İşler' adlı yapımlarla gişe rekorları kıran Türk sinemasında projeler hız kesmiyor.

Orkun Uçar ve Burak Turna'nın kaleme aldığı çok satan romandan sinemaya aktarılacak 'Metal Fırtına'nın çekim tarihi 2007 yılının ortaları olarak belirlenirken, Erkan Petekkaya, Metin Akpınar ve Melisa Sözen'in başrolünü paylaşacağı 'Eve Giden Yol'un çekimlerine de 15 Haziranda başlanacak.

Geçen yılın en çok satan romanlarından beyazperdeye aktarılacak 'Metal Fırtına' filminin hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Türk medyasının yanı sıra New York Times başta gelmek üzere dış basının da ilgisini çeken 'Metal Fırtına' için yazarlarla 30 Eylül 2005'te anlaşma yapan Özen Film, yapımın öyküsünü geliştirmek üzere yazım ekibi kurdu. Yazım ekibinin, 'Türkiye'nin hassas politik ve stratejik konumunu göz önünde bulundurarak evrensel bir projenin gereği olan kapsamlı araştırmalar' yapacağı ve senaryoyu buna göre kuracağı belirtildi. Filmin çekimlerine 2007 yılının ortalarında başlanmasının planlandığı kaydedildi.

Petekkaya'dan 'Eve giden yol'
Özen Film´in bu yıl gerçekleştireceği diğer proje ise 'Eve Giden Yol' ismini taşıyor. Semir Aslanyürek'in senaryosunu yazıp yönetmenliğini yapacağı 'Eve Giden Yol'un çekimlerine 15 Haziranda başlanacak. Filmin başrolü için Erkan Petekkaya ile anlaşıldığı, sanatçının ilk sinema filmi için çok heyecanlı olduğu belirtildi. 'Köpek', 'Serseri', 'Taştan Kalp', 'Aşkına Eşkıya', 'Aynalı Tahir' ve 'Beyaz Gelincik' dizilerinde rol alan Petekkaya'ya filmde Melisa Sözen, Metin Akpınar, Erdinç Olgaçlı ve Muhammed Cangören eşlik edecek.

Çekimleri İstanbul, Suriye ve Antakya'da gerçekleştirilecek yapım, Osmanlı İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'na girdiği dönemde Anadolu'nun güney ve güneydoğusunda ve bugünkü Suriye topraklarında yaşanan bir aşk, fedakarlık ve intikam öyküsünü anlatıyor.

Aslanyürek'in 1997 yılında Kodak-Antrakt Senaryo Ödülü'ne de layık görülen senaryosuna dayanan filmin yapım tasarımını ve sanat yönetmenliğini M. Ziya Ülkenciler üstleniyor.

Görüntü yönetmenliğini Eyüp Boz´un yapacağı tarihi filmin kostümleri ise Serdar Başbuğ tarafından hazırlandı.
Yayın tarihi: 03.06.2006
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.