Magazin

Türk sineması Ömer Kavur'a ağlıyor

Türk sineması Ömer Kavur'a ağlıyor

Türk sinemasında gerçekçi yalın anlatımıyla öne çıkan usta yönetmeni Ömer Kavur 61 yaşında İstanbul'da hayata veda etti.

Türk sinema tarihinde çok önemli filmlere imza atan ve son filmi 'Karşılama' ile 40'ıncı Altın Portakal Film Festivali'nde yedi ödüle layık görülen ünlü yönetmen Ömer Kavur, pençesine düştüğü kansere yenik düştü. 61 yaşındaki Kavur'un ölümü sinema camiasını yasa boğdu. Uzun süredir tedavi gören Kavur, dün akşam Nişantaşı'ndaki evinde vefat etti. Kavur, 2000 yılında Urfa'da çektiği ve Hande Ataizi ile Talat Bulut'un başrollerini oynadığı Melekler Evi adlı sinema filmi sırasında rahatsızlanmıştı.

Lenf kanseriydi
Lenf kanseri teşhisi konulan Kavur'un tedavisi bir süre olumlu sonuç verdi ve tedavisine evinde devam ediliyordu. Ancak hastalığının omurilik ve beyne sıçraması ile durumu ağırlaşan Kavur, hayatını kaybetti.

Okullu yönetmen
1944 yılında Ankara'da doğan Kavur, ilkokulu Kızıltoprak'ta bitirdi. Robert Kolej ve Kabataş Erkek Lisesi'ne devam eden Kavur, Fransa'da sinema okulu IHTEC'i bitirerek Türk sinemasının okullu yönetmenleri arasına girdi.

Master eğitimini yarıda bırakarak 1971 yılında tekrar İstanbul'a gelen Kavur, sinevizyon şirketinde İstanbul, Ankara, İzmir ile Atatürk ve Boğaziçi Köprüsü belgesellerine imza attı. "Yatık Emine" ile ilk filmine imza atan Kavur, son olarak da 2003'te Antalya Film Festivali'nde "Karşılaşma" adlı filmiyle, "En İyi Film" ödülü almıştı. Kavur, bu filmde kanser tedavisi gören bir karakterin yaşadıklarını anlatmıştı. Kavur'un cenazesi yarın öğleyin Teşvikiye camiinde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilecek.

Kavur'un filmleri
Yatık Emine (1974)
Yusuf İle Kenan (1979)
Ah Güzel İstanbul (1981)
Kırık Bir Aşk Hikayesi (1981)
Göl (1982)
Körebe (1984)
Amansız Yol (1985)
Anayurt Oteli (1986)
Gizli Yüz (1990)
Akrebin Yolculuğu (1997)
Melekler Evi (2000)
Karşılaşma (2002)
Yayın tarihi: 13.05.2005
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.