Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk sineması çok değişti

Türk sineması çok değişti

10 yıl önce sinema salonlarındaki payı yüzde 1-2 olan Türk sineması şahlandı. Bu yılın en çok izlenen altı filminden dördü yerli. 'G.O.R.A.' ise tüm zamanların rekoruna göz dikti.

Türk sineması, 90'ıncı yılında hem sinema salonlarını hem de yatırımcısının kasasını doldurdu. AFM Sinemaları CEO'su Mehmet Altıoklar, "Büyük prodüksiyonlu Türk filmleri, yüzümüzü güldürmenin de ötesinde bizi adeta ihya etti" dedi. Altıoklar, 10 yıl önce seyirci sayısı açısından toplam pazar payı yüzde 1-2'lerde dolaşan Türk filmlerinin payının 2003 yılında yüzde 22-23'lere geldiğini, bu yıl sonunda ise G.O.R.A. ile birlikte yüzde 40'lara fırlayacağını söyledi. Yıl sonunda sinema izleyicisi sayısının 27-28 milyona ulaşmasını beklediklerini belirten Mehmet Altıoklar, "G.O.R.A. çok önemli bir faktör. Tek başına 4-5 milyon kişi getirmesi ve seyirci rekorunu kırması bekleniyor" diye konuştu.

120 milyon dolarlık pazar
Türkiye'de sinemanın şu anda yıllık yaklaşık 120 milyon dolarlık bir pazar olduğunu söyleyen Altıoklar, "Bu hep bir sanat olarak düşünüldü. Hayır... Sinema, sanatın ticaretidir. Ve doğru bir film yapıldığında çok kısa geri dönüşlerle sinemadan para kazanılabiliyor. Yüksek oranlarda kısa dönemli geri dönüşler de legal sektörlerde kolay bulunabilecek iş değil" dedi.

Bu yılın en iyi altılısı
Cinecity sinemalarının bağlı olduğu Alarko Turizm Grubu Sinema İşletmeleri Müdürü Ümit Türüdü de, bu yıl 800 bin ve üzerinde seyirci çeken altı filmden dördünün yerli yapım olduğuna dikkat çekti. Listedeki yerli yapımlar Vizontele Tuuba, Merhaba Hababam Sınıfı, Okul ve Neredesin Firuze, yabancı yapımlar ise Truva ve Son Samuray. Türüdü, şu an 22 milyon civarında olan seyirci sayısının G.O.R.A. ile artacağını belirterek, "G.O.R.A. bu senenin kaderini çok etkileyecek. 400 salonda birden oynayacak G.O.R.A.'nın seyirci sayısında, bir kereden fazla giden izleyici sayısı da etkili olacak'' diye konuştu. G.O.R.A.'yla izleyici rekoru kırması beklenen Türk sinemasının 90 yıl önce, sinema meraklısı Fuat Uzkınay'ın 'Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı'nı görüntülemesiyle başladığı kabul ediliyor.
(Radikal)
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.