Magazin

Türk sineması 90 yaşında

Türk sineması 90 yaşında

Türk sineması, 90'ıncı yaşını "Beyoğlu'nun Orta Yeri Sinema" adlı sergiyle Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi'nde kutluyor.

Türk sinemasının 90'ıncı yaşını doldurması sebebiyle Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi, sinemaseverlere bir doğum günü sergisi hazırladı. Serginin amacı, sinemanın geçirdiği 90 yılı en kapsamlı ve zengin sinema arşivine sahip Türvak Sinema Müzesi'nden özel bir koleksiyonla izleyicilerle buluşturmak.

"Beyoğlu'nun Orta Yeri Sinema" sözüyle yola çıkan sergi, 13-29 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Sinema tarihine yolculuk niteliği taşıyan "Beyoğlu'nun Orta Yeri Sinema" film afişleri, kamera arkası görüntüler, Türk sinemasının başlangıç sürecine tanıklık eden belgeler, ilk kameralar, birçok anı, fotoğraf, yazılı doküman ve karikatürle bir sinema nostaljisi yaşatacak.

Sergide, Türk sinemasının farklı dönemlerine ait film afişleri orijinallerine sadık kalınarak belli boyutlarda küçültülmüş olarak sunuluyor. Türk sinemasının ilk yıllarında kullanılan teknik aletler de sergide yer alıyor. 1906 yılı yapımı film makinesi ve 1931 yılında Muhsin Ertuğrul'un "İstanbul Sokaklarında" adlı sesli çekilen ilk Türk filminde kullandığı kamera da sinema tutkunlarının ilgisini çekebilir.

Ayrıca sergide farklı bir çalışma da var. Sergiyi ziyaret edenler Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Filiz Akın ve Ayhan Işık gibi Türk sinemasının unutulmaz isimlerinin Faruk Alpkurt tarafından yapılmış karikatürlerini de görebilecekler. "Cici Katibem" (1960), "Hırsız Kız" (1968), "Senede Bir Gün" (1946) ve "Zümrüt" (1959) gibi nostaljik filmlerin ilgi çeken sahnelerinin fotoğrafları da serginin sinemaseverlere sunduğu sürprizlerden.
(Milliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 10.04.2005
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.