Magazin

Türk Romanların 'beyaz' meleği

Türk Romanların 'beyaz' meleği

Ana Oprişon, 'Romanım' dediğinde beyaz tenini görenleri inandıramıyor. Tüm zamanını Türkiye'de yaşayan Romanları tanıyıp yardım etmeye harcıyor.

Roman uyruklu Ana Oprişon (27), Türkiye'deki ilk 'Roman Çalışma Grubu'nu oluşturarak Türkiye'deki Romanların 'beyaz meleği' oldu. 'Çatal karam çingenem' lafını çok seven, ancak Romanlar hakkındaki çirkin sözlerden nefret eden Oprişon, Bükreş Üniversitesi'nde Romence ve Çingenece Dil ve Edebiyat Bölümü'nü geçen yaz bitirir bitirmez İstanbul'a geldi. Türkiye'deki Romanlara yardım etmek için ülkesi Romanya'da Türkçe ve Çingenece öğrendi. Halen Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimi gören Ana, Avusturya'dan Korsika'ya kadar tüm Roman mahallelerini adım adım gezdi.

'Romanlığıma inanmadılar'
Türkiye'de de İstanbul'u karış karış gezip Romanlarla yaşayan, Bursa, Edirne, Ankara, İzmir'de bazı Roman mahallelerini ziyaret eden Ana, Türk Romanlarla ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor: "Teneke mahallelerde ve çamur içinde yaşıyorlar. Türk Romanlarda Müslüman kültürü çok hâkim. Saygılılar. Okumuş ve beyaz tenli olduğum için Çingene olduğuma onlar bile inanmadı. Beni düğünlerine davet ediyorlar. Örgüt nedir bilmiyorlar. Bunu suç işlemek sanıyorlar. Oysa dünyanın birçok ülkesindeki Romanların örgütleri var. Durumları içler acısı."

'Her Roman hırsız ve yalancı sanılmasın'
Türkiye, dünyada ilki gerçekleştirilen 'Uluslararası Roman Çalışmaları Konferansı'na ev sahipliği yaptı. İsveç Konsolosluğu'nda önceki gün başlayıp dün sona eren konferansta Türk, Alman, İngiliz, İsveçli ve diğer ülkelerden bilim adamları ve akademisyenler, Romanların sorunlarını tartıştı. Bu konudaki en önemli uzmanlardan İngiliz Greenwich Üniversitesi Roman Araştırmaları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Thomas Acton, "2003 yılındayız ama Romanlara karşı toplum içinde yapılan ayrımcılık ve ırkçılıkta bir azalma yok" dedi. Ve onlara karşı önyargıları şöyle sıraladı:
• Çoğalmak için doğarlar.
• Kızlar 12-13 yaşında evlenir.
• Fal bakar, sürekli eğlenirler.
• Hırsız, tembel ve yalancıdırlar.
• Hepsi 'kara' tenlidir.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 13.04.2003
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.