Magazin

Türk Musikisi iyileştiriyor

Türk Musikisi iyileştiriyor

Tedavide renk ve müziğin büyük önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar asabi kişilere Irak, sessiz ve iyi huylu olan hastaların tedavisinde ise Rast makamı önerirken, Isfahan makamınında zeka ve bellek gücünü artırdığını belirtti.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Ahmet Şahin Ak, ruha hitap ederek çözümlemede müzik ve renklerin büyük önem taşıdığını söyledi.

Ak, müzikle tedavi yönteminin Türk-Müslüman devletlerde kullanıldığını belirterek, "Eski Türk hekimleri Rast makamını felçli, Irak makamını nevrotik hastaların tedavisinde kullanırken Isfahan makamının ise zeka ve bellek gücünü arttırmakta yararlı olduğunu ve Rehavi makamının da baş ağrısı ve iç sıkıntısına olumlu etkiler yaptığını ortaya koydular" dedi.

Irkların renkleri, giyimleri ve hatta huyları ile musıki makamlarının yakından ilişkisininde eski Türk hekimlerince kabul ettiğine dikkat çeken Ak şunları söyledi:

"Hüseyninin Araplara, Irak ve benzeri makamların Acemlere, Uşşak ve benzeri makamların Türklere, Buselikin Rum ve Frenklere daha çok etki ettiği biliniyor. Eski Türk hekimleri esmer ve agresif hastalara Irak, ağır ve sessiz huylu sarışınlara Rast ve soğuk, sakin huylu, beyaz tenli olan hastaların tedavisinde ise Köçek makamı uyguluyordu. Ruha hitap etme, ruhu deşifre etme noktasında Türk Musikisinin geldiği noktaya Batı Müziği asla gelemedi. Çünkü Türk Müziği 48, batı müziği 8 ses sahasına sahiptir."

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nde "Musıkinin Ruhi Tedavideki Yeri" konulu konferans veren Ahmet ahin Ak, İslam Dünyasında müzikli terapinin ilk örneklerinin Yakup El Kindi de görüldüğünü kaydederken çeşitli örneklerde verdi.

Yakup El Kindinin tacir olan komşusunun oğlunun tedavisinde ud çalan öğrencilerinden yararlandığını ve iyileşmesinde bunun önemli rol oynadığını anlattı. Öğretim görevlisi Ak, "Korku, heyecan, kuşku ve ruhî bunalım gösterenlerin nabız atışlarındaki değişme ve bunun meydana getirdiği huzursuzluk üzerinde duran eski Türk hekimleri, hastalara çeşitli melodileri dinletir ve bu arada nabız atışlarını da kontrol ederek, hastaya uygun olan müziği bulup ve aynı hastalığı olanları bir araya getirerek uygun şarkılarla tedavi ederlerdi" dedi.

İslam filozoflarından İbn-i Sinanın, "Tedavinin en iyi yollarından, en etkililerinden biri, hastanın aklî ve ruhi güçlerini arttırmak, cesaret vermek, hastanın çevresinin sevimli ve hoşa gider hale getirmek, ona en iyi musıkiyi dinletmek ve sevdiği insanlarla bir araya getirmektir" dediğini anlatan Ak, Bernard Manguinin de 1963 yılında yazdığı bir makalesinde de, Türk müziğinin insana, iç vizyon derinliğine dalmak arzusunu uyandırdığı için sembolizm ve analojiye dayanan formülleme ile kainatı ifade etme imkanı verdiğini yazdığını ifade etti.
(DHA)
Yayın tarihi: 10.09.2002
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.