Magazin

Türk kadınları kansız

Türk kadınları kansız

Türkiye'de beslenme yetersizliğine bağlı olarak görülen demir eksikliği anemisinin (kansızlık) kadınlarda çok yaygın olduğu bildirildi. Uzmanlar, aneminin özellikle gebelik döneminde büyük risk yarattığı ve doğum sırasında ölümlere bile yol açabildiğine dikkat çekiyor.

Çukurova Üniversitesi Hastalıkları va Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Oktay Kadayıfçı, Türkiye'de kadınların genel olarak beslenmelerinin yeterli olmadığını, bu nedenle de demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunu yaşadıklarını bildirdi.

Demir eksikliği anemisinin özellikle gebelik döneminde büyük risk yarattığını bildiren Kadayıfçı, bu kansızlığın giderilmemesi durumunda annenin doğum sırasında yaşamını yitirebileceğini dile getirdi. Kadayıfçı, gebelik sırasında kansızlığa dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Gebelik sırasında kansızlık hemen hemen herkeste görülüyor. Çünkü çocuğun da demire ihtiyacı var. Gıdayla alınan demir de hem annenin hem çocuğun ihtiyacına yetmiyor. Gebelik sırasında az miktarda olan kansızlık çocuk için sıkıntı yaratmıyor ama anneyi kansız bırakıyor. Doğum sırasında annenin kanaması da fazla olursa annenin yaşamı tehlikeye girebiliyor."

Gebe kadınlara "çok iyi besleniyor olsanız da bu dönemde mutlaka dışardan demir takviyesi gerekiyor" diyen Kadayıfçı, bu kişilere günde 60 miligram elementer demir verilmesi, ancak kansızlık saptanması durumunda bunun 180 miligrama çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Kadayıfçı, gebelik dışında kadınların adet döneminde de fazla kan kaybetmesinin sıkıntı yarattığını söyledi. Kadayıfçı, Kadınlarda adet kanamaları bazen normalin çok çok üstünde olur. Mutlaka akılcı şekilde adet miktarını değerlendirip, kanama normalden fazla ise nedeni bulunmalı ve kaybedilen kan telafi edilmelidir" dedi.

DEMİR İÇEREN YİYECEKLER
Karaciğer, böbrek, yürek gibi sakatatlar, yumurta sarısı, baklagiller, kakao, şekerkamışı pekmezi, kabuklu deniz hayvanları, maydonoz, kümes hayvanları, fındık, ceviz, yeşil sebzeler ile zarı çıkarılmamış buğday demir açısından zengin ve orta derecede zengin gıdalar grubunda yer alıyor.

Araştırmalar, demir eksikliğine bağlı aneminin oldukça yaygın bir halk sağlığı sorunu olduğunu gösteriyor. Dünyada en yaygın beslenme bozukluğu hastalığı olan demir eksikliğinin özellikle çocuklar, gebe kadınlar, vejetaryenler ve yetersiz beslenen yoksul kesimlerde sık görüldüğü belirtiliyor.

Demir eksikliğinin belirtileri, "dikkatsizlik, yorgunluk, çaba harcayınca kalp çarpıntısı, bazen ağrılı dil, dudak kenarında çatlaklar, yutma güçlüğü" şeklinde sıralanıyor. Çocuklarda iştahsızlık, yavaş büyüme ve enfeksiyona karşı dirençsizlik de görülebiliyor.

(ANKA)
Yayın tarihi: 19.08.2002
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.