Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk kadınları erkeklerden şişman

Türk kadınları erkeklerden şişman

Diyet Uzmanı Nurten Pehlivan, Türkiyede son 10 yılda yapılan istatistiklere göre kadınların erkeklerden daha şişman olduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Diyet Uzmanı Nurten Pehlivan, Setbaşı Şehir Kütüphanesi'nde `Obezite ve Beslenme' konulu konferans verdi. İlköğretim Okulu öğrencilerinin katıldığı toplantıda obezitenin daha anne karnında başladığını anlatan Nurten Pehlivan "Anne adaylarının hamilelik sırasında yanlış beslenmesi doğacak bebekleri de etkiliyor.

Çocukluk ve ergenlik döneminde de yanlış beslenme alışkanlıkları daha sonra obeziteyle sonuçlanıyor. Avrupa'da her üç kişiden biri kilolu, her 10 kişiden biri de obez. Türkiye'de ise erkeklerin yüzde 19u kilolu, yüzde 3ü şişman sınıfına girerken, kadınların yüzde 27si kilolu, yüzde 30u şişman" dedi.

Yanlış beslenme alışkanlıklarının özellikle menopoz döneminde kemik erimesi denilen osteoporoz hastalığına yol açabileceğine dikkati çeken Nurten Pehlivan, "Süt, peynir ve yumurta gibi kalsiyum bakımından zengin besinlerin ihmal edilmesi nedeniyle ileri yaşlarda kemik yapısı süngerimsi bir şekil alır. Kemik kırılmaları meydana gelebilir. Ayrıca yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam biçimi kadınlarda obeziteye sebep olur" diye konuştu.

Akdeniz piramidi denilen ve tahıllardan başlayarak süt, yoğurt, et, sebze, meyve, yağ, şeker şeklinde besin dizilişi uygulanmasını öneren Nurten Pehlivan, bir öğünde çok yemek yerine az ve sık yenilirse besinlerin daha kolay hazmedileceğini söyledi.

Diyetisyen Pehlivan, obezitenin kanser, kalp damar hastalıkları, metabolik hastalıklar, riskli zor doğumlar, kas eklem hastalıkları ile safra taşı oluşumlarına neden olduğunu bildirdi.
(DHA)
Yayın tarihi: 24.01.2003
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.