Magazin

Türk kadınının "bekaret" kabusu

Türk kadınının "bekaret" kabusu

Psikiyatr Prof. Tiefer, "Türk kadınlarının cinsel sorunlarının temelinde bekâret ve cinsel deneyim yetersizliği yatıyor. Bekâreti korumak adına cinsellikten korkmayı öğreniyorlar" açıklamasında bulundu.

24-26 Mayıs'ta düzenlenen 'Farklı yüzleriyle cinsellik' başlıklı '5. Ulusal Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Kongresi'nin en ilgi çeken konuklarından biri New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü'nden Prof. Dr. Leonore Tiefer'di.

Tiefer, kadınların cinsel problemlerinin ilaç endüstrisi tarafından tıbbileştirilmesine karşı yürüttüğü bir eğitim kampanyası ve cinselliğine getirdiği yeni ve devrimci bakışla tanınıyor.

Kongrede bir konferans veren Tiefer'le Türk kadınlarının cinsel sorunları ve tedavileriyle ilgili gözlem ve tespitlerini konuştuk. İşte Tiefer'in yanıtları:

Türk kadınlarının cinsel sorunları neler ve bu psikolojilerini nasıl etkiliyor?
Türk kadınlarının cinsel sorunlarının temelinde, bekâret meselesi ve evlilik öncesi cinsel deneyim yetersizliği yatıyor. Kadınlar bekâretlerini korumak adına cinsellikten korkmayı öğreniyor. Seksin tehlikeli bir şey olduğunu düşünüyorlar.

Bu kötü bir başlangıç. Çünkü erken yaşta bir şeyden korkmayı öğrenmek, bu korkunun üstesinden gelinmesini çok zorlaştırır ve zamanla sorunlar artar.

Türkiye'de kadınlar genelde evlendikten hemen sonra sorunları olduğunu fark edip psikolojik yardım alıyor. Birçok kadın ise yıllarca yardım almaya yanaşmıyor. Cinsellikten nefret ediyor, çok acılı bir şey olduğunu düşünüyor. Ne kadar özgür görünseler ve özgürce konuşsalar da, modern görünen kadınlar bile bekâret meselesinden etkileniyor.

Türkiye'de kadınların cinsel sorunlarına yaklaşımları nasıl?
Burada da Amerika'da olduğu gibi cinsel fonksiyona odaklanılıyor. Burada özellikle yaygın bir sorun görüldüğü için, cinsel ilişkide penetrasyonun başarılı olması üzerinde duruluyor.

Amerika'da odak daha çok arzu ve istek. Yani kadınlar seks yapıyor ama zevk almıyor. Aslında iki ülkedeki sorun aynı: Sonuçta elde edilecek şey için seks yapıyorlar ve bu çok dar bir bakış açısı.
Uzmanlar işte bu noktada hataya düşüp, cinselliği standardize etmeye çalışıyorlar. "Bedenini başka bir insanla birlikte nasıl kullanmak istiyorsun?" diye sormuyorlar.

'Normalin ne olduğunu kafalarında belirleyip herkesi ona yönlendiriyorlar. Hasta da böyle görüyor, ancak doktorlar herkesi aynı kalıba sokmaya çalışıyor. Profesyoneller geri çekilip hastaları eğiterek işe başlamalı. Tabii sorunları dinleyip empati kurmalılar, ama tedaviden önce hastalarına dışarıda koskoca ve renkli bir dünyanın olduğunu öğretmeliler.

Bazı insanlar, beden kısmını bir an önce geçiştirip şiirselliğe, işin zihinsel boyutuna geçmek ister. O insanın yoğun cinsel aktiviteye girmesi ve illa orgazm için uğraşması gerekmez. Bazı insanlarsa kedi gibidir.

Hep okşanmak, sevilmek ister. Bunlar duygusal ihtiyaçları olan kişilerdir ve partnerlerinden beklediği korunmak, pohpohlanmaktır. Ya da risk almayı seven bir insansındır, cinselliğin binbir çeşidini denemek istersin. Yani her insan için cinsellik ve doyumun farklı anlamları ve yöntemleri vardır.

Cinsel sorunlar kültürden kültüre ne gibi farklılıklar gösteriyor?
Buna tam cevap veremem. New York'ta çalışan bir seks terapisti olarak birçok göçmen hastam oldu. Hepsinin farklı tabuları var. Ben cinsellik diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum. Cinsellik sosyal bir inşa.

Seks iktidar ya da itaat anlamına gelebilir. Ben çeşitliliğin standardize edilerek yok edileceğinden korkuyorum. Her şeyin anlamını yitirdiği bir çağdayız.

Bazı deneyimleri herkes bize dayattığı için yaşıyoruz. Hepimiz tüketiciyiz ve cinsellik de diğer her şey gibi metalaşıyor. Kişiler benliklerini dışavurmada zorlanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.05.2004
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.