Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk kadını korkarak mayo giyiyor

Türk kadını korkarak mayo giyiyor

Mayo ve bikini firmaları hazırladıkları birbirinden renkli ve farklı modelleri defilelerle tanıtırken, Too Hot mayo ve bikini firmasının 2003 yılı koleksiyonlarını hazırlayan tasarımcı Fulya Öner, Türk kadınının vücuduna güvenmediğini, korkarak mayo giydiğini belirtti.

İngilterede moda eğitimi alan, sekiz yılda 2 bin 500 model tasarlayan 32 yaşındaki Öner, "Türkiye sektörde dünya pazar payının çok büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Hiçbir ülkede özel mayo ve bikini mağazası göremezsiniz. Bizde ise adeta bir kültür haline geldi" dedi.

Koleksiyon hazırlanmasının altı ay sürdüğünü belirten Öner, "Monte Carlo, Lyon, Cannes ve Münihteki fuarlara katılarak kumaş, renk ve desenleri belirliyorum. Çizimler, kumaş adaptesi, desen seçimi ve model çizimi sonunda koleksiyon tamamlanıyor. Bu yıl için 10 ayrı grupta 300 model hazırladım. Yabancı firmaların bizim pazarımızda başarılı olamamasının nedeni Türk kadınını tanımamaları ve onlara hitap edememeleridir" dedi.

Türk kadınlarının vücuduna güvenmediğini de vurgulayan tasarımcı, "Hatalarını kamufle etmek istedikleri için kapalı model ve koyu renkleri tercih ediyorlar. Kendi vücutlarını tanımadıkları için sıkıntı yaşıyorlar. Hatalar daha fazla göze çarpıyor. Korkarak giyindikleri için yanlış seçim yapıyorlar ve başarılı olamıyorlar" dedi.
(AA)
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.