Magazin

Türk halkı savaş istemiyor

Türk halkı savaş istemiyor

Türk halkı, ABD'ye yapılan saldırı sonrasında gelişebilecek bir bir savaşta Türkiye'nin NATO içinde ABD'nin yanında yer almasını istiyor, ancak Türkiye'nin askeri harekata katılmasını desteklemiyor.

Türk halkı, ABD'ye yapılan saldırı sonrasında gelişebilecek bir savaşta Türkiye'nin ABD'nin yanında yer almasını istiyor. Ancak olası bir "askeri harekata aktif katılım" istemiyor.

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (İNKADE) tarafından Prometheus Danışmanlık işbirliği ile "ABD'ye yapılan saldırı ve sonrasına Türkiye halkının bakışı" konulu bir kamuoyu araştırması gerçekleştirildi.

Araştırmaya 600 kişi katıldı

Farklı yaş, eğitim ve sosyal gruplardan 600 kişinin katılımı ile yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 99'u ABD'ye yapılan saldırıyı kınadı. ABD'ye yapılan saldırının dinler arası bir savaşın başlangıcı olabileceğini düşünenlerin oranı lise altı eğitim düzeyinde yüzde 40'a ulaşırken lise ve üstü eğitim düzeyinde bu oran yüzde 18'de kaldı.

Önce diplomatik yollar

Araştırmaya katılanların yüzde 82'si böyle bir saldırı sonrası ABD'nin karşılık verme/misilleme hakkı olduğunu dile getirdi. Ancak yüzde 87'si öncelikle diplomatiklların denenmesini istedi.

Ayrıca, araştırmaya katılanların yüzde 95'i ABD'nin misillemesinin Afganistan'a değil teröre yönelik olması gerektiğini belirtti.

ABD saldırısının teröre destek veren ülkelere yönelik olmasını isteyenlerin oranı da yüzde 72'yi bulurken Türk hükümeti de eleştirildi.

Araştırmaya katılanlar, teröre destek veren ülkeler tanımlanırken özellikle Almanya, Belçike, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerinin PKK, aşırı sol ve aşırı dinci akımlara gösterdikleri ev sahipliğinin tanımlamanın içerisinde olmasını istedi.
Yayın tarihi: 20.09.2001
445
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.