Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk halıları Washington yolcusu

Türk halıları Washington yolcusu

Türk halılarının 500 yıllık geçmişi ABD`nin başkenti Washington`daki Tekstil Müzesi`nde gelecek aydan itibaren sergilenmeye başlayacak.

New York Times gazetesinin sanat köşesinde çıkan habere göre, 1925 yılında Bristol-Myers Squibb şirketince kurulan Tekstil Müzesi`nde 13 Eylül-16 Şubat tarihlerindeki sergide, çoğu şirketin veliahtı George Myers`a ait 14. yüzyıldan 19. yüzyıla tarihlenen paha biçilmez 50 halı, seccade ve yastık kılıfı yer alacak.

"Anadolu Halılarının Klasik Geleneği" adlı serginin bilirkişisi ve İslam-Türk sanatı uzmanı Massachusetts Üniversitesi Sanat Tarih Profesörü Walter Denny, "Marco Polo`nun 1271`de Anadolu`yu ziyaret ettiğinde, burada dünyanın en güzel halılarının yapıldığını söylediğini" belirterek, "Batı`nın Türk halılarını 600 yıldır, Amerika`nın da 19. yüzyıldan bu yana beğeniyle kullandığını" kaydetti.

Gazeteye Türk dokuma sanatıyla ilgili bilgi veren Denny, "Türk halılarından dönemin Batılı ressamlarının dahi etkilendiğini ve eserlerinde Anadolu halılarına yer verdiklerini" belirterek, "Türk halılarının motiflerinde bir süreklilik bulunduğunu ve bunun yüzyıllar boyunca korunduğunu" ifade etti.

1492 yılında İspanya`daki Yahudilerin İstanbul`a yerleşmesiyle Türk halılarında Yahudi geleneğine ait bazı sembollerin de kullanılmaya başladığını söyleyen Profesör Denny, "Ancak, motif geleneğinin anneden kızına geçerek yüzyıllarca korunduğunu ve her dokumacının motiflere kendisine ait bir takma isim koyduğunu" anlattı.

Denny, NYT`ye yaptığı açıklamada, "Amerikalıları, halının 500 yıllık tarihini gözler önüne seren Anadolu halıları sergisini gezmeye" çağırarak, "Anadolu kadını, tasarımları geçmişten almış, bunları her seferinde yeni bir heyecan, yaratıcılık ve sanatsal fikirle yeniden yaratmış" diye konuştu.
(aa)
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.