Magazin

Türk Günü'nde Kangal yürüşü

Türk Günü'nde Kangal yürüşü

New York'ta bu yıl 18 Mayıs'ta yapılacak 21. geleneksel Türk Günü yürüyüşüne ilk kez Türkiye'den getirilecek Kangal köpeklerinin de katılacakları bildirildi.

Kangal köpeklerinin bu amaçla New York'a getirilmelerine Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın destek verdiği ve köpeklerin, bu alanda uzman olan Doğan Kartay ve Onur Kanlı eşliğinde Amerika'ya uçacakları öğrenildi.

ABD'de kurulan Kangal Köpek Kulübü Başkan Yardımcısı olan Dr. Salim Yılmaz'ın öncülük ettiği girişimin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

18 Mayıs'taki Türk günü yürüyüşüne Kangal köpekleriyle katılacak olan Dr. Salim Yılmaz, "Amerika'da halen 100'ün üzerinde Kangal bulunduğunu ve bunların soylarının bozulmaması için büyük çaba harcadıklarını" ifade etti.

Boeing'in Los Angeles'teki uluslararası uzay istasyonu ısı kontrol bölümü başkanı olan Dr. Yılmaz, "uzay istasyonları için yapacağı yeni icadına 'Kangal' adını vereceğini, böylece oğlu Kaan'dan sonra Kangal adının da uzaya taşınacağını" söyledi.
Yayın tarihi: 26.04.2002
478
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.