Magazin

Türk göçmenler sağlıkta tehlikeli grupta

Türk göçmenler sağlıkta tehlikeli grupta

İsveç Halk Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, İsveç'e gelen göçmenlerin, İsveç'te doğanlara oranla hastalıklara yaklanma riskinin daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Hem psikolojik hem de fiziksel olarak tehlikeli bulunan grupların arasında Türkler de yer aldı. Özellikle kalp ve damar hastalıkları arasında Türkiye'den gelen erkeklerin tehlikeli gruplar arasında bulunduğu açıklandı. Türkiye'den gelenlerin yer aldığı grupta Bosna, Finlandiya ve Polanyalılar da bulunuyor.

Türkiye'den gelenlerin de yer aldığı kalp ve damar hastalıklarına yakalanma nedenleri ise aşırı sigara kullanımı, yanlış beslenme, stresli yaşam biçimi, alkol alışkanlığı ve İsveç'te karşılaşılan ayrımcılık ve işsizlik olarak sıralandı.

Bu grupta yer alanlar, İsveç doğumlulara göre, yüzde 36 oranında daha fazla bu hastalıklara yaklanma riskleri bulunuyor. Bu arada İran, Finlandiya ve Polanya'dan gelenlerin intihar etme grupları arasında ilk sırada yer aldıklarına da dikkat çekildi.
(DHA)
Yayın tarihi: 29.10.2002
446
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.