Magazin

Türk fizikçiden Da Vinci şifresi

Türk fizikçiden Da Vinci şifresi

Fizik profesörü Bülent Atalay'ın 'Matematik ve Mona Lisa' adlı kitabı, ABD'de Smithson Enstitüsü kitapları arasında piyasaya çıktı.

Virginia eyaletinde yaşayan ve Mary Washington Üniversitesi'nde fizik profesörlüğünü sürdüren Atalay'ın kitabı İngilizce yayımlandı.

Kitap, ABD'li yazar Dan Brown'ın 'Da Vinci Şifresi' adlı romanında yer alan, Leonardo Da Vinci'nin resim sanatı ile matematik ve bilim arasındaki bağlantıları bir bilim adamı ve sanatçı gözüyle anlatıyor.

'Fibonacci'yi anlatıyor
Atalay, Leonardo Da Vinci'nin çalışmalarında sergilenen bilim ve matematik üzerine yoğunlaşırken, özellikle belli orantı, model, şekil ve simetrilerin doğadaki tanımlamalarına bakıyor.

Bülent Atalay, sanatçıların çoğunun, farkında olmadan simetrilerle çalıştığını, Leonardo'nun ise bilinçli olarak bunu yaptığını belirtirken, kitabında matematikteki 'Fibonacci' dizisi üzerine yoğunlaşıyor.

Atalay, kitabına ilişkin bir programın Türkiye'de yayımlanmasının ardından, ABD ile Türkiye arasındaki saat farkını dikkate almadan gece yarısı Türkiye'den kendisine telefon edenlerin, 'Siz Da Vinci'nin şifresini çözdünüz mü?' benzeri sorular yönelttiklerini anlattı.
Büyükelçi Loğoğlu da tanıtım toplantısında, Princeton Üniversitesi'nde aynı dönemde okuduğu Atalay ile uzun yıllardır arkadaş olduklarını belirtti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.02.2005
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.