Magazin

Türk erkeklerinin en büyük korkusu 'kellik'

Türk erkeklerinin en büyük korkusu 'kellik'

Türkiye'de saçları yeni dökülmeye başlayan 25-30 yaş arası erkekler uykusuz geceler geçirirken, erkeklerin yüzde 73'ü saç dökülmesinin "üzücü" olduğunu düşünüyor.

Türk erkeklerin en büyük kabusunun kellik olduğu ortaya çıktı. Genetik nedenlerden ya da erkeklik hormonunun düzeyiyle ilgili olarak gelişen saç dökülmesi, özellikle saçları yeni dökülmeye başlayan 25-30 yaş arası erkekleri uykusuz bırakıyor.

Her 100 kişiden 73'ü de saç dökülmesini erkekler için "üzücü" bir durum olarak değerlendirirken, yüzde 67.9'u "saç dökülmesinin erkekleri yaşlı gösterdiği", yüzde 61'i de "erkeklerin çekiciliğini azalttığı" görüşünde.

Yine yüzde 64.1'i "saçı dökülen erkeklerin toplumda kabul görmemekten korktuğunu" düşünürken, yüzde 41.4'ü de erkek tipi saç dökülmesinde tedavi olmadığını söyledi.

Düzenli tedavi şart

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Server Serdaroğlu, saçı dökülen erkeklerin psikolojik sorunlarının yersiz olduğunu ve sorunun da daha çok bilgi eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Erkeklerdeki saç dökülmesinin, bilimsel nedenine yönelik olarak bir dermatolog tarafından uygulanacak ilaç tedavisiyle durdurulabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Serdaroğlu, kelliği önlemede düzenli tedavinin şart olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Serdaroğlu, "Erkekler, saç dökülmesini önlemek amacıyla kullandıkları ürünlerden sonuç alamadıkları için umutsuzluğa kapılarak depresyona giriyorlar. Ülkemizde son aylarda, dünyada da 5 yıldır kullanılan ilaçlarla bu sorunun üstesinden gelinebiliyor" dedi.
Yayın tarihi: 27.08.2001
467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.