Magazin

Türk Einstein'ı The New York Times'ta

Türk Einstein'ı The New York Times'ta

Geçen cuma günü ABD'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman ve "Türk Einstein'ı" olarak tanınan Prof. Behram Kurşunoğlu'nun ölüm haberi, The New York Times gazetesinde de yer aldı.

The New York Times Gazetesi, dünkü sayısında, geçen cuma günü Miami'deki evinde kalp krizi sonucu yaşama veda eden ünlü bilim adamı Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu'na geniş yer verdi. New York Times, 1980'li yıllarda birçok saygın gazete ve dergide röportajları yayımlanan Prof. Kurşunoğlu için "Dünyanın dört bir yanından bilim adamlarının toplandığı Miami Üniversitesi'nin nüfuzlu araştırma kurumu Centre of Theoretical Stuides'in (Teorik Araştırmalar Merkezi) kurucusu ve başkanı" tanımlamasını yaptı.

Prof. Behram Kurşunoğlu, 1958 yılında direktörlüğüne getirildiği "Centre of Theoretical Stuides" araştırma merkezinde 34 yıl boyunca, dünyanın çeşitli ülkelerinden Nobel ödülü kazanmış 35 bilim adamının çalışmasını sağlamıştı.

The New York Times, 1965'ten 1992'ye kadar faliyet gösteren araştırma merkezinde doktora sonrası eğitim hizmeti verildiğini, oluşturulan bir forumda farklı süreler boyunca burada kalan bilim adamlarının fikir alışverişinde bulunmasının sağlandığını belirtti. Kurşunoğlu'nun "birleşik alan teorisi" çalışmalarından övgüyle söz eden gazete, Kurşunoğlu'nun son yıllarda dikkatini nükleer enerji üzerinde yoğunlaştırdığını kaydetti.

Uygun üniversite bulunamayınca ABD'ye gitti
Fizikçi Prof. Dr. Erdal İnönü, Behram Kurşunoğlu'nun ölümüne çok üzüldüğünü belirterek, "Akranım ve meslektaşımdı. Ülkesini ve mesleğini çok seven Behram, Einstein'ın çalışmalarını hastalığına rağmen devam ettiriyordu. Ben onun 'Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi'nde bir sonuç alacağına inanıyordum" dedi. CNP Onursal Genel Başkanı Prof. İnönü, aynı yıllarda doktora yaptığı Behram Kurşunoğlu'nun Türkiye'de kalması için çok uğraştığını belirterek, "İngiltere Cambridge Üniversitesi'nde doktora yaptıktan sonra 1955'te Türkiye'ye geldi, ama Ankara'da ona uygun bir üniversite bulamadık. O da ABD'ye gitti" diye konuştu. İnönü, "Her yıl dünyanın ünlü fizikçilerini yanına toplar konferans verirdi. Geçen yıl konferansına gitmiştim" dedi.

Yerçekiminin yükselişi
81 yaşında Miami'deki evinde geçen cuma günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman Prof. Behram Kurşunloğlu'nun Trabzon'dan başlayıp Miami'de son bulan yaşamöyküsü, bilime ve buluşa adanmış bir öykü. İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nde fizik doktorasını tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrodinger ile birlikte "Unified Field" teorisinin geliştirilmesinde yer aldı. Bu önemli buluş bilim tarihine "Einstein-Schrodinger-Kurşunoğlu Teorisi" diye geçti. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanan Prof. Kurşunoğlu, 30 yıldır Miami Üniversitesi'nde "bilimin sınırları" üzerine araştırma yapmak üzere kurulan "Global Foundation"ın direktörlüğünü de yürütüyordu. Prof. Kurşunoğlu, son zamanlarda hayatını ve bilimsel çalışmalarını kapsayan "The Ascension of Gravity" (Yerçekiminin Yükselişi) kitabını tamamlamıştı. Kurşunoğlu'nun eşi Sevda Hanım'dan İsmet ve Sevil adlı iki doktor çocuğu, Ayda adlı bir avukat kızı var.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 04.11.2003
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.