Magazin

Türk doktorun embriyo başarısı

Türk doktorun embriyo başarısı

Türk bilim adamı Kutluk Oktay ve ekibi, yeni bir buluşa daha imza attı. Çalışmalarını ABD'de sürdüren Prof. Dr. Oktay, dondurularak saklanan yumurtalık dokusunu ilk kez karın derisinin altına yerleştirerek, yumurta ve embriyo elde etmeyi başardı.

Bilim dünyasında ilgiyle karşılanan bu yöntem sayesinde, kanser tedavisinden önce, yumurtalığın saklanması halinde, yıllar sonra da doğurganlık sağlanabilecek. Araştırmaya konu olan meme kanserli bir kadının yumurtalığı, 30 yaşındayken tedaviden zarar görmesin diye çıkarılarak donduruldu. Kemoterapi sayesinde kanseri yenen 5 yıl sonra Prof. Oktay'a başvurdu. Yapılan tıbbi testlerden sonra 15 over dokusu çözülerek hastanın derisinin altına yerleştirildi. 3 ay sonra hormon ve yumurta üretimi başladı. 8 ayda 20 yumurta elde edildi. Sekizi yapay döllenmeye uygun çıktı.

Sonunda dört hücreli bölünme aşamasında bir embriyo elde edildi. Embriyo hastanın rahmine yerleştirildi. Prof. Kutluk Oktay, "Tek embriyo ile hamilelik şansı muhtemelen yüzde 10'dan az. Ama denemeye devam edeceğiz" dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 09.03.2004
357
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.