Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk bilimadamı Atlantis'in peşinde

Türk bilimadamı Atlantis'in peşinde

İzmirli bilimadamları kayıp kıta Atlantis ve Nuh Tufanı'na ışık tutacak proje için temmuzda denize açılıyor.Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Doç.Dr. Doğan Yaşar, "Bilimsel çalışmaya katkı için dünyadaki 600'e yakın efsaneyi taradık. Atlantis Girit adası açıklarında, Nuh Tufanı ise Karadeniz'de oldu" dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri Teknolojisi Enstitüsü (DBTE) Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Doğan Yaşar ve Kanada´da çalışan İzmirli bilimadamı Prof.Dr. Ali Engin Aksu başkanlığındaki ekip, kayıp uygarlık Atlantis ve Nuh tufanına ışık tutacak araştırma için Temmuz ayında denize açılacak. Doç.Dr. Doğan Yaşar, iki üniversiteden 10 bilimadamının sürdürdüğü çalışmalarda Nuh tufanı ve Atlantis´in sırlarının bilimsel olarak çözüldüğünü belirtti. Doğan Yaşar, 1995 yılından bu yana Koca Piri Reis Araştırma Gemisi ile Ege ve Karadeniz´de sürdürülen bilimsel çalışmanın amacının mitolojik bir öyküyü doğrulamak olmadığını kaydederek, "Amacımız efsanelere konu olan bu doğa olayını inceleyerek, Karadeniz ve Ege Denizi´nin 500 bin yıllık gelişimine ışık tutabilmek" dedi. Bu bilimsel çalışma için Nuh tufanı ve Atlantis ile ilgili dünyadaki 600´e yakın efsanenin de tarandığını ve projeye yardımcı olabilecek bilgilerin ayıklandığını anlatan Yaşar, projenin sekiz yıldır sürdürüldüğünü her yeni bulgunun projeye yeni bir yön verdiğini kaydetti.

TÜM DÜNYADA DESTEKLENİYOR
Yapılan çalışmalar sonunda, ABD´nin Colombia eyaletindeki Lamond Üniversitesi´nden bilimadamları Bill Rayn ve Walter Pitman´ın ortaya attığı "Nuh Tufanı sırasında suların, Marmara üzerinden 200 Niagara Şelalesi büyüklüğünde, 65 kilometre yükseklikten Karadeniz´e döküldüğü" tezini çürüttüklerini anlatan Yaşar, bunun tam tersinin olunu ortaya çıkardıklarını bildirdi. Yaşar, ABD´nin en yüksek tirajlı "Deniz Bilimleri" dergisinde bu çalışma sonuçlarının yayınlandığını ve dünyadaki bilimadamlarının çoğu tarafından da desteklendiğini kaydetti.

NUH VE ATLANTİS
Doç.Dr. Yaşar, Kanada´nın Toronto Üniversitesi ile Karadeniz ve Ege´de sismik ve sedimantolojik çalışmalarda kutsal kitaplarda yer alan Nuh tufanının yaklaşık 13-14 bin yıl önce ve dünyanın en az 20 yerinde meydana geldiğini ancak, en kuvvetlisinin Karadeniz´de olduğunun ortaya çıkarıldığını kaydederek, şöyle konuştu: "Nuh tufanı, buzul çağının sona ermesi ve iklim değişikliğine bağlı olarak eriyen buzulların oluşturduğu su yükselmesidir. Bu kutsal kitaplarda anlatıldığı gibi 40 gün 40 gece değil, yaklaşık 100-200 yıl sürdü. Karadeniz yapısı itibarıyla dünyada suların en hızlı yükseldiği denizdir. Diğer denizlerde sular yılda 1-2 santim yükselirken, Karadeniz´de 6-7 santim yükseldi. Nuh tufanı denilen olay da budur. Karadeniz kıyılarında yaşayan insanlar yanlarına birer çift hayvan ve tohum alıp sallarla yüksek yerlere gittiler. Bu her 100 bin yılda bir kez tekrarlıyor."

KARADENİZ İLE HAZAR'IN AYRILMASI
Karadeniz´de meydana gelen su seviyesinin yükselmesi olayını bu çalışma sırasında jeolojik olarak incelediklerini kaydeden Doç.Dr. Yaşar, çalışmadan bugüne kadar elde edilen bilgileri şöyle anlattı: "Buzul çağı sona ererken Karadeniz, Hazar Denizi ile birleşikti. Karadeniz´e suların yüzde 40´ı Tuna üzerinden gelirken, yüzde 60´ı Hazar´dan geliyordu. Karadeniz hala bol su gelen, ırmaklarla çok iyi beslenen bir denizdir. Buzulların erimesi ve Hazar´ın sularının Karadeniz´e akmasıyla oluşan büyük akıntı ve yükselen sular Marmara´ya aktı. Yaptığımız deniz ölçümleri ve jeolojik incelemeler bunu kanıtlıyor. Marmara üzerinden sular o dönemde birleşik bir kara parçası olan Ege´ye, oradan da Akdeniz´e aktı. Ege Denizi oluştu ve buradaki birçok yerleşim yeri deniz suları altında kaldı. Bu tezimizi deniz katmanlarını ölçüp, suların yükselmesi grafiğini çizerek ispatlıyoruz, çalışmalarımız sürüyor."

ATLANTİS GİRİT AÇIKLARINDA
Nuh Tufanı ile kayıp imparatorluk "Atlantis" efsanelerinin de ortaya çıktığını kaydeden Doç.Dr. Yaşar, "Atlantis de tek bir yer değil, 20´ye yakın noktada oluşan tufan sırasında sular altında kalan çok sayıda yerleşim yeri olabilir" dedi. Efsanede anlatılan Atlantis´in Ege Denizi´ndeki Girit Adası´nın 90 kilometre kuzeyindeki Santorini Adası açıklarında olduğunu ileri süren Doğan Yaşar, "Atlantis, Girit´teki Mikenos uygarlığıdır. Atlantis´ten kaçanlar Girit´e, Midilli´ye gittiler" diye konuştu. Doğan Yaşar, Atlantis ile ilgili çalışma için İngiliz ve Yunan bilimadamlarıyla ortak bir çalışma yapmayı da planladıklarını söyledi.
(AA)
Yayın tarihi: 07.04.2003
555
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.