Magazin

Türk baterist dünya rekoru kırdı

Türk baterist dünya rekoru kırdı

Şişli Belediyesi`nin organizasyonuyla "dünyada en uzun süre bateri çalma" rekorunu kırma denemesine girişen Oktay Kızılkaya, Hollandalı Kurt Adams`ın 36 saat aralıksız bateri çalma süresini geçerek dünya rekoru kırdı.

Kızılkaya`nın rekor denemesini gerçekleştirdiği Şişli Belediyesi`nin Esentepe hizmet binasında, basın toplantısı düzenlendi. Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kızılkaya`nın 4 ay önce kendisine gelerek, bu rekoru kırma arzusundan bahsettiğini söyledi.

Kararlı olduğunu gördüğü Kızılkaya`ya destek verdiğini anlatan Sarıgül, "Oktay Kızılkaya`nın bu rekoru kıracağına inandım" diye konuştu. Sarıgül, Kızılkaya`nın, 18 Ocak Cumartesi günü saat 14.45`te noter huzurunda başladığı rekor denemesini bugün saat 09.01`de tamamladığını ifade ederek, böylece Türk bateristin, daha önce 36 saat ile Hollandalı baterist Kurt Adams`a ait rekoru 42 saat 16 dakikaya çıkardığını kaydetti.

Mustafa Sarıgül, "Bu yılın ilk rekoru Türkiye`de, işli ilçesinde kırıldı. Kızılkaya tarafımızdan hem maddi olarak ödüllendirilecek, hemde Şişli Kültür ve Sanat Merkezi`nde maddi durumu yetersiz çocuklara bateri dersi verecek" diye konuştu.

Guinnes Rekorlar Kitabı`na girmek amacıyla 48 saat bateri çalmayı hedefleyen ve 42 saatle yeni rekorun sahibi olan Oktay Kızılkaya da, denemesi sırasında daha önce tahmin etmediği bazı zorlukların meydana geldiğini belirterek, "Çok mutluyum, ama `bir 48 saat daha dener misin` deseler, `hayır` derim" şeklinde konuştu.

Deneme boyunca hiç karamsarlığa kapılmadığını, Başkan Sarıgül`ün de kendisine destek için bol bol ziyaretçi gönderdiğini vurgulayan Kızılkaya, bundan sonraki hedefinin gökyüzünde bir balonun içinde 400 metre yükseklikte bateri çalma rekoru kırmak olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 20.01.2003
495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.