Magazin

Türk baklavacı Rum'a çok kızgın: Yarışalım!

Türk baklavacı Rum'a çok kızgın: Yarışalım!

AB tarafından hazırlanan bir kitapçıkta baklavanın Rumların milli tatlısı olarak gösterilmesine Türk baklavacıların tepkisi dinmiyor: Hepimiz dükkânlarımıza Türk bayrağı asacağız!

Türk baklava ustaları, baklavayı sahiplenme girişiminde bulunduklarını iddia ettikleri Rum ustalara tepki gösterdi. Hem İstanbul'da, hem de Gaziantep'te Türk ustalar, Rum ustalara baklava yarışı teklif etti. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, uluslararası tescil için hukukçularla görüştüklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Rum Kesimi'nin baklavayı sahiplenme girişimine şahit olduğunu kaydeden Başkan Yıldırım, yıllardan beri süregelen bu sahiplenme teşebbüslerinin baklavanın bir Türk tatlısı olduğu gerçeğini gölgeleyemediğini söyledi.

'Sultanların tatlısı'
Yıldırım, İncirli'deki Hacıbozanoğulları Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, "Tatlıların sultanı, sultanların tatlısı baklava, Türk tatlısıdır" dedi. Baklavanın, Türklerin insanlığa en büyük armağanı olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

"Baklavanın Türk tatlısı olmadığı yönünde iddialarda bulunan milletler, bu iddialarını herhangi bir delile dayandıramamaktadır. Yunan yazar Maijan İwavva'nın yakın bir zamanda kaleme aldığı ve 'Türk Tatlıları' başlığıyla yayımladığı kitapta baklavanın bir Türk tatlısı olduğu bütün örnekleriyle anlatılıyor. Yunanlıların veya Rumların baklavayı sahiplenmelerine delil olarak gösterilen 'Kopte' isimli Bizans döneminde sevilerek tüketilen tatlının baklavayla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır."

Uluslararası tescil girişimi
BAKTAD olarak bu tarz çıkışların her zaman karşısında olacaklarını kaydeden Yıldırım, "Baklava bir Türk tatlısıdır, öyle kalacaktır. Bütün baklavacı dükkânlarına Türk bayrağı asarak tepkimizi göstereceğiz" diye konuştu.

Karaköy Güllüoğlu Baklavaları'nın sahibi Nadir Güllü de kendilerine gelen birçok Yunanlı'ya baklava dersi verdiğini kaydederek, Kıbrıs Rum yönetiminin işi politik yöne çekmek istediğini söyledi. Baklavanın bir kitapta 'Rum tatlısı' olarak yazılmasının hukuki geçerliliği olmadığını belirterek, "Uluslararası hukukçularla, özellikle patent konusunda uzman olanlarla görüşüyoruz. Baklavanın Türkiye adına uluslararası tescilini yapmak istiyoruz. Bunun için hukukçular araştırma yapıyor. Biz de uluslararası etkinliklerle baklavanın Türk tatlısı olduğunu ifade edeceğiz" dedi.
Yayın tarihi: 13.05.2006
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.