Magazin

Turhal'da yeni soru: Parayı kim aldı?

Turhal'da yeni soru: Parayı kim aldı?

2.5 trilyonluk biletin Ankara'da tahsil edildiğini duyan Turhallılar, şaşkınlığı üzerlerinden atıp yeni bir sorunun peşine düştü: "O zaman parayı kim aldı?" Volkan Ateş'in eşi ise kocasının yakında işe döneceğini söyledi.

Turhal'da giderek karmaşıklaşan "piyango denklemi"ni aydınlatmak için talihli mi talihsiz mi olduğu kuşkulu hale gelen Volkan Ateş'in kapısını çaldık. Kapı bir türlü açılmadı. Israr edince uzun bir süre sonra kapının arkasından genç bir sesi geldi. Anlaşılan Volkan'ın eşiydi.

2.5 trilyon Ankara'da tahsil edilmiş, Volkan mı aldı parayı?
Hayır. Alanların bizimle ilgisi yok.

Volkan işe de gitmediğine göre bundan sonra nasıl geçineceksiniz?
Volkan işe geri dönecek.

Peki Volkan neden savcılığa "Bileti kaybettim" diye suç duyurusunda bulundu?
Bilmiyorum, ben zaten Volkan'ı iki gündür görmüyorum.

Hayret! Halbuki aynı evde yaşayan babaanne, sabahleyin gazetecilerle konuşurken ''Volkan Turhal'da'' demişti. Anlaşılan o ki, eşi de Volkan'ın yerini biliyor, fakat gizliyordu. Kesin olan bir şey varsa, Volkan gerçekten evde değildi. Çünkü önceki gün evden çıkmış, savcılığa giderek suç duyurusu dilekçesi vermişti.

BAŞKAN'IN TAHMİNİ
Öyleyse Volkan, babasına ait eski Lada ile yanına bazı akrabalarını da alıp Ankara'ya giderek parayı almış olabilir mi? ''Neden olmasın?'' diyor bazı Turhallılar. Turhal Belediye Başkanı Durak Evren de hálá paranın Volkan ya da onun bazı akrabalarınca alınmış olması ihtimali üzerinde duruyor. Evren, ''Volkan'ın gizliyor olması ihtimali bence yüzde 50'' diyor. Sonra ekliyor: "Dün (önceki gün) bana telefon eden İbrahim Şahin adlı kişi, 2.5 trilyonun kendisine çıktığını söylemişti. Ama 'Parayı aldın mı?' diye sordum. 'Almadım, alacağım' dedi. Halbuki para birkaç saat önce alınmıştı. Büyük ihtimalle yalan söylüyor. Fakat hani insan yine de 'Ya doğru söylüyorsa' demeden edemiyor."

Bayiler hareketli
95 bin nüfuslu Turhal'daki dört piyango bayiinin önünde hareket var. Volkan Ateş'e bileti satan piyango bayii Mehmet Güngör de kızgınlar safındaydı: "Bileti kızkardeşimin yanında düşürdüğünü söylemiş. Bunu düzeltmezse hakkında yasal işlem yapacağım!.."

Kimi kızgın kimi şaşkın
Harıl harıl çalışan bir piyango büfesinde amorti çıkan biletini değiştiren bir Turhallı Volkan Ateş'e çok kızgındı. "Turhallı delikanlı olur, kaçmaz, gizlenmez" diye konuşuyordu. Ama yanındaki arkadaşı "Ne yapsın. 2.5 trilyon şokuna girmiş" diyerek ondan farklı düşünüyordu.

Volkan'ın Gönül Sokak'taki evinin önü gazetecilerle dolu. Komşular için kapı önünde bekleyen gazeteciler bir eğlence kaynağı haline gelmişti. Kimisi balkondan "Trilyon bana çıktı" diye dalga geçerken, diğeri elindeki dal parçasını kameralara uzatarak "Bakın bu ağacın içini kurtlar yemiş, Arapça Allah yazmışlar" diye takılıyor. Bir başka komşu da "Trilyon yüzünden herkesin kafayı yediği" görüşünde.

Savcı da arıyor
Konuyu asıl aydınlatacak kişi, Belediye Başkanı değil, Volkan'ın "Bileti kaybettim" başvurusunu soruşturan Savcı Şadan Baş aslında. Milli Piyango yasalara dayanarak, parayı kimin aldığını gizlese de o bu soruşturma sırasında isterse bu bilgiyi bizzat kaynağından öğrenebilecek tek yetkili. Savcı, şimdilik ilk gün Volkan ile bir şekilde temas edenlerin ifadesini almakla meşgul. Savcıya ifade verenlerden biri de DHA Tokat muhabiri Ahmet Pasinler. Volkan'ı 1 Ocak günü DHA bürosuna götürmüş, orada sohbet etmiş. O sırada piyango biletini kaybettiğinden söz etmiyormuş. Hatta eve eski Lada ile birlikte gitmişler, arabadayken İzmir'deki ablası aramış. Pasinler, şöyle anlatıyor arabada olanları: "Para sana çıkmış doğru mu diye sordu ablası. 'Evet abla' dedi keyifle. Telefonun öbür ucundan çığlık seslerini duydum. Ondan sonra ablası tavsiyelerde bulundu, notere gitmesini söyledi. Ablasıyla ben de konuştum. Sonra yolda giderken '1996'da ağabeyimi kaybettim. Keşke ağabeyim hayatta olsaydı da bu para bana çıkmasaydı. Bu paranın benim için önemi yoktu' dedi."

Turhal'ı iyi bilenlerden biri gazeteci Pasinler. O da 2.5 trilyon lirayı Volkan ya da akrabalarının almış olabileceğine büyük ihtimal veriyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 08.01.2004
526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.