Magazin

Türbana da TSE standardı gelsin

Türbana da TSE standardı gelsin

AKP'li milletvekili Asım Aykan, Türk Standartları Enstitüsü'ne yönelttiği sorularla türbana standart getirilmesini istedi. TSE, daha önce eşarp için standart belirlemişti.

İktidara geldikten sonra özellikle türbanla ilgili uygulamaları eleştirilen AKP ilginç bir girişimde bulundu. AKP, Trabzon Milletvekili Asım Aykan, Türk Standartları Enstitüsü'nden (TSE) türbanın tanımı ve boyutlarıyla bir standart belirlenmesini istedi. Aykan, türban standardı çıkarılıp çıkarılmayacağını da sorarken, TSE'nin sadece eşarpla ilgili standart belirlediği tespit edildi.

TSE Başkanlığı'na gönderdiği sorularla türban sorununu ilginç bir platforma taşıyan Aykan'ın açıklama istediği sorular şöyle:
 • Başkanlığınız faaliyetleri içinde insan kıyafetleriyle ilgili bir çalışmanız var mıdır?

 • Bu bağlamda kamuoyunu uzun süredir meşgul eden türban ve başörtüsü konusunda bir standart geliştirdiniz mi? Geliştirdiyseniz bu iki örtü arasındaki fark nedir?

 • Şimdiye kadar böyle bir çalışmanız yoksa, anılan alanda bir tarif ve ölçü tanımlaması yapmayı düşünüyor musunuz?

 • Dünyadaki standart alanında benzer bir çalışma yapılmış mıdır?


 • Türban değil eşarp var
  Eşarbın TSE standartları şöyle: "Eşarplar, kumaşın imalat özelliğine göre dokunmuş ya da örülmüş olacak, dikişler kumaşın cinsine göre pamuk veya sentetik dikiş iplikleri kullanılarak yapılacak, kopan dikişler en az 0.6 santimetre geriden başlanarak dikilmeye devam edecek, eşarplar şablon kullanılarak istenilen şekil ve boyutlarda kesilecek. İstenildiğinde eşarbın iki ucunda eşarp kumaşından iplik çekilerek saçak yapılabilecek, saçaklar çeşitli şekilde bağlanmış olabilecek. Etiketinde 'yıkanabilir' ya da 'kuru temizleme yapılabilir' ibaresi bulunacak."
  (Milliyet)
  Yayın tarihi: 16.12.2003
  354
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.