Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tüp bebekte 'yapıştırıcı' tartışması

Tüp bebekte 'yapıştırıcı' tartışması

Son yıllarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin umut kapısı olan tüp bebek yönteminde bir süredir gündemde olan 'yapıştırıcı' yöntemi, tıp camiasında 'etik' tartışması başlattı.

Türkiye'de 'yapıştırıcı' olarak tanınan ve tüp bebek yönteminde embriyonun anne rahmine tutunmasını kuvvetlendiren 'Embriyo Glue'nun, bir mucize olarak yansıtılmasından yakınan Özel Ege Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Opt. Dr. Kaan Bozkurt, "Bu madde bir mucize değil. Gebelik oranı üzerindeki etkisi de maddeyi üreten embriyolog tarafından sadece yüzde 10 olarak açıklandı. Türkiye'deki bazı uzmanların bu oranı yüzde yüz olarak açıklayıp, mucizeymiş gibi göstermesi, bu konuda sömürüye çok açık olan hastaları hayal kırıklığına uğratmaktan öteye gitmez. Tıbbi etik açısından da son derece yanlış'' diye konuştu.

ABD Colorado Üreme Merkezi'nden dünyaca ünlü Embriyolog David Gardner tarafından geliştirilen ve Türkiye'de 'yapıştırıcı' olarak tanınan 'Embriyo Glue' maddesinin anne adayları üzerinde yüzde yüz başarı sağladığı iddialarının gerçekle ilgisi olmadığına dikkati çeken Bozkurt, "Maddenin içeriği ve üreme üzerine etkisi konusunda Embriyo Glueyu bulan Gardner'ın yaptığı açıklamalarla, Türkiye'de yapılan açıklamalar arasında dağlar kadar fark var'' diye konuştu.

YÜZDE 10DU YÜZDE 100 OLDU
Kaan Bozkurt, "Gardner, maddenin deneyini 70şer kişilik iki grup arasında yaptığını ve maddenin kullanılmadığı grupta yüzde 48lik gebelik oranı tespit edilirken, Embriyo Glue kullanılan grupta bu oranın yüzde 58 olduğunu açıkladı. Maddeyi bulan kişi bile yüzde 10luk bir artış iddiasında bulunurken, Türkiye'deki bazı uzmanlar birdenbire Embriyo Glue'yla gebelik oranının yüzde yüz artığını iddia edip, maddeyi mucize gibi tanıtmaya başladı'' dedi.

AMAÇ HASTA SÖMÜRÜSÜ
Bu maddenin şu dönem hiç bir merkez tarafından tüm hastalarda kullanılamayacağını vurgulayan Bozkurt, "Bu mümkün değil. Çünkü henüz maddenin seri üretimine geçilmedi. Embriyo Glue ancak haziran ayında Türkiye'ye getirtilecek. Bu tür açıklamaların daha çok hastaları sömürmeye dayalı olduğu açık. İnsanlar zaten çocuk sahibi olabilmek için her şeyi göze alıp size geliyor. Siz de elinizde bir sihirli değnek varmış gibi o insanları umutlandırıp, sonra büyük hayal kırıklığı yaşatıyorsunuz. Bu hiç bir etik değere sığmaz. Maddenin başarı oranı seri üretilmeye başlanıp, en az bir yıl tüm hastalar üzerinde denendikten sonra ortaya çıkar'' dedi.

FİRMA DA SIKINTIDA
Embryo Gluenun Türkiyedeki dağıtımında yetkili tek firma olan Sis Medikal Firması Genel Müdürü Fikret Aydın da tüp bebek yönteminde kullanılmak üzere üretilen Embriyo Glue'nun henüz seri üretime geçmediğini doğrulayarak, "Basına yansıyan açıklamalar bizi de zor durumda bıraktı. Bir merkezin hastalar üzerinde sürekli kullanıma geçtiği yönündeki iddiası, bizi diğer merkezler tarafından haksız rekabet ortamı yarattığımız yönündeki sitemleriyle karşı karşıya bıraktı.

Oysa ki hiç bir merkeze ayrıcalık yapılmadı. Eşzamanlı olarak merkezlerin işlem kapasiteleri oranında, deneme amaçlı dağıtıldı. Rutin kullanım için siparişleri mayıs ayında alıp, haziran ayında dağıtıma başlayacağız. Ayrıca hiç bir şekilde yüzde yüz gebelik başarısı iddiası yok. Sadece maddenin, embriyonun anne rahmi duvarlarına tutunmasını sağlaması nedeniyle belli bir oran artışı yaptığı açıklandı. Yüzde yüz başarı, gerçeği yansıtmaz'' diye konuştu.
(AA)
Yayın tarihi: 19.04.2003
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.