Magazin

Tümörlere kimlik kartı

Tümörlere kimlik kartı

Bilkent Üniversitesi Genetik ve Biyoteknik Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öztürk, Avrupa'da 15 ülkeden üniversitelerin ve Bilkent Üniversitesi'nin katıldığı bir proje ile insan sağlığını tehdit eden tümörlerin kimlik kartlarının çıkarılacağını bildirdi.

Öztürk, ''Çok sayıda tümör çeşidi var. Bunların tek tek tespit edilip kimlik kartlarının çıkarılması tedavinin hız kazanması açısından da oldukça önemli'' dedi. İnsan genomunda 30 bin gen bulunduğunu fakat bu 30 bin genin hücrelerin ihtiyaçlarına göre kullanıldığını söyleyen Öztürk, tümörlerin de bağımsız bir organ gibi kendi kimlik kartlarını yarattığını kaydetti. Öztürk, bu kimlik kartlarının zamanla değiştiğine de değinerek, ''Böyle bir kimlik kartının bilgileri bilgisayara konacak ve yeni bir tümörle karşılaştırıldığında nasıl tedavi edileceğine karar vermek kolaylaşacak'' dedi. Prof. Öztürk, AB ülkelerinin üye olabildiği 6'ncı Çevre Programı'na sunulacak olan projenin kabul edilmesi halinde Türkiye'nin de Çevre Programı'na kabul edilmiş olacağını kaydetti.
Yayın tarihi: 20.06.2002
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.