Magazin

Tüm zamanların en iyisi Spielberg

Tüm zamanların en iyisi Spielberg

Empire dergisinin 10 bin okuyucusunun verdiği oylara göre Steven Spielberg, tüm zamanların en iyi film yönetmeni seçildi.

Sinema dergisi olan Empire'nin, toplam 10 bin okuyucusunun oylarına göre beyazperdenin en iyi yönetmeni Steven Spielberg seçildi. Spielberg, 'Psycho' ve 'The 39 Steps' filmlerinin yönetmeni Alfred Hitchkok'u az bir farkla geçmeyi başardı.

Spielberg'e Beatles benzetmesi
Spielberg'in yardımcı yönetmenliğini yapan Ian Freer, "Steven Spielberg, The Beatles'ın müzik dünyasında yarattığı etkiye sinemada en çok yaklaşan yönetmendir" yorumunda bulundu. Freer, "o bir kültür hadisesidir. Köpekbalıkları, UFO'lar, kamçı şaklatan arkeologlar ve ET maceralarının yanı sıra, Schindler's List, Saving Private Ryan gibi tarihi daramalarıyla tüm bir kuşağın sinema yaşamını belirlemiştir" dedi.

Kubrick dördüncü sırada
'Goodfellas' ve 'The Aviator' filmlerinin yönetmeni Martin Scorsese ise tüm zamanların en iyi yönetmeni listesinde üçüncü sırada yer aldı. Dördüncü ise tartışmalara yolaçan 'A Clockwork Orange' filminin yönetmeni Stanley Kubrick oldu.

Tarantino ilk 10'a girdi
'Gladyatör'ün yönetmeni Ridley Scott altıncılığı kazanırken, 'Lord of the Rings'in yönetmeni Peter Jackson ve Quentin Tarantino gibi modern zamanların büyük isimleri de ilk 10'a girmeyi başardı.

Allen 10.uncu
Efsanevi 'Citizen Kane'in yönetmeni Orson Welles dokuzuncu olurken, New Yorklu Woody Allen ise 10'uncu sırada yer aldı.

Lucas listeye giremedi
Aralarında Star Wars'un yönetmeni George Lucas, Charlie Chaplin ve Tim Burton'un da bulunduğu bazı tanınmış yönetmenler ise listeye girmeyi başaramadı.

İlk 20
1. Steven Spielberg
2. Alfred Hitchcock
3. Martin Scorsese
4. Stanley Kubrick
5. Sir Ridley Scott
6. Akira Kurosawa
7. Peter Jackson
8. Quentin Tarantino
9. Orson Welles
10. Woody Allen
11. Clint Eastwood
12. Sir David Lean
13. The Coen Brothers
14. James Cameron
15. Francis Ford Coppola
16. Oliver Stone
17. Sergio Leone
18. John Ford
19. Billy Wilder
20. Sam Peckinpah
Yayın tarihi: 02.06.2005
465
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.